Στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της φετινής EuroLeague, CSKA Moscow και Maccabi Tel Aviv τέθηκαν αντιμέτωπες στη Ρωσία και χάρισαν στο φίλαθλο κοινό ένα ντέρμπι από τα παλιά, με τους γηπεδούχους να επικρατούν εν τέλει με 74-73.

Μετά από ένα πολύ σφιχτό πρώτο μέρος -όπου το μέγιστο προβάδισμα ήταν μόλις το +5, ενώ έλαβαν χώρα 14 προσπεράσεις και 8 ισοφαρίσεις- η Maccabi ήταν αισθητά καλύτερη μετά την ανάπαυλα και με ένα ηχηρό 2-8 σερί μέχρι και το 26′ κατάφερε να ξεφύγει με 5 πόντους (47-52) χάρις σε 2 ελεύθερες βολές του James Nunnaly.
Στα τελευταία 2 λεπτά της τρίτης περιόδου, οι δύο ομάδες σκόραραν μόνο με βολές, ενώ το buzzer beater τρίποντο του Bomomboy έκλεισε το σκορ στο 58-59.

Το παιχνίδι συνέχισε να είναι ιδιαίτερα κλειστό και στην τέταρτη περίοδο, με τους Ρώσους να είναι τρομεροί στην άμυνα (6 πόντοι παθητικό, 27% εντός πεδιάς, 0-4 τρίποντα οι φιλοξενούμενοι μέχρι το 37′) και με ένα 9-2 σερί έκαναν το -3, +4.
Ωστόσο, η «ομάδα του λαού» αντέδρασε άμεσα και με 3 βολές του Wilbekin πλησίασαν στους 3 στο 37′ (70-68).

Με 17” στο ρολόι, ο Derrick Williams κέρδισε φάουλ για βολές από τον Grigonis και ευστοχώντας μόνο στη μία, μείωσε σε 74-73.
Με 14” στο ρολόι, η CSKA έκανε λάθος και έδωσε τη δυνατότητα στην αρμάδα του Ισραήλ να έχει την τελευταία επίθεση, αλλά ο Αμερικανός αστόχησε στην εκπνοή.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 39-38, 58-59, 74-73

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης ΕΔΩ.