Ο Ολυμπιακός που είδαμε στα πρώτα εννέα επίσημα παιχνίδια της χρονιάς έκανε απλά… guest εμφάνιση στη Μόσχα για την 5η αγωνιστική της EuroLeague. Εκεί όπου η CSKA υποχρέωσε στη 2η ήττα της χρονιάς με 88-82 τους αγνώριστους “ερυθρόλευκους”, οι οποίοι δεν είχαν ούτε τη σκληράδα, ούτε την αμυντική προσήλωση των προηγούμενων αγώνων.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ (32 πόντοι, 11/14 σουτ) ήταν ασταμάτητος όλο το βράδυ, το ίδιο ήταν όμως και η CSKA και κυρίως οι Will Clyburn (29 πόντοι), Iffe Lundberg (16 πόντοι) και Joel Bolomboy (16 πόντοι), οι οποίοι σκόραραν όπως ήθελαν απέναντι στην “ερυθρόλευκη” άμυνα.

Ο Ολυμπιακός δέχτηκε σχεδόν 22 πόντους πάνω από το μέσο όρο του στα προηγούμενα τέσσερα παιχνίδια (66,3) και ηττήθηκε μάλλον φυσιολογικά, παρότι σούταρε με πολύ υψηλότερο ποσοστό (59,2% έναντι 48,4%), μάζεψε οκτώ ριμπάουντ παραπάνω (31-23) και είχε πολύ καλύτερο νούμερο στο σύστημα αξιολόγησης (102-85)! Οι αριθμοί, βέβαια, δεν λένε πάντα την αλήθεια. Και ο Ολυμπιακός υπέπεσε σε 14 λάθη (έναντι μόλις έξι της CSKA)…

ΟΝΕΙΡΙΚΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΜΕ 7/7 ΣΟΥΤ

Κι όμως, ο Ολυμπιακός άρχισε με ονειρικό τρόπο το παιχνίδι, καθώς ευστόχησε στα πρώτα επτά σουτ που επιχείρησε και προηγήθηκε 0-7 στο 3’, 2-12 στο 4’ και 6-18 στο 5’. Οι “ερυθρόλευκοι” ολοκλήρωσαν την 1η περίοδο με 5/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα, αλλά και πέντε λάθη, τα οποία βοήθησαν την CSKA να ροκανίσει τη διαφορά μέχρι τους πέντε πόντους (20-25), πριν εξαπολύσει τη δική της αντεπίθεση στο 2ο δεκάλεπτο.

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη προηγήθηκε για πρώτη φορά στο 13’ (28-25) και “έτρεξε” ένα σερί 13-0 από το 9’ έως το 14’, κρατώντας τους Πειραιώτες στο μηδέν για σχεδόν 5,5 λεπτά. Σταδιακά, λοιπόν, η CSKA έλεγξε το παιχνίδι βασιζόμενη στην εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και τα πολλά ελεύθερα σουτ που δημιούργησε, είχε 5/7 τρίποντα στο 2ο δεκάλεπτο και ανέβασε τη διαφορά σε διψήφια τιμή στην εκπνοή του 1ου ημιχρόνου (48-38). Η κατάσταση έγινε μάλιστα ακόμα χειρότερη για τον Ολυμπιακό στο 2ο ημίχρονο.

Η ΕΠΙΣΤΡΟΦΗ ΑΠΟ ΤΟ -17

Οι Μοσχοβίτες συνέχισαν να σουτάρουν με εξαιρετικά ποσοστά στην 3η περίοδο, διεύρυναν το προβάδισμα τους μέχρι το +17 στο 28’ (66-49) και όλα έδειχναν ότι οδεύουν προς μία άνετη νίκη. Κάπου εκεί όμως οι “ερυθρόλευκοι” αποφάσισαν να δείξουν το “μέταλλο” τους. Με ένα φρενήρες σερί 0-14 έκαναν το σκορ 66-63 στο 31’ και δεν παράτησαν το παιχνίδι ούτε μετά την απάντηση της CSKA, η οποία ξέφυγε εκ νέου με 78-66 στο 34’. Ο Ολυμπιακός κατόρθωσε να μειώσει πάλι τη διαφορά μέχρι τους τέσσερις πόντους 22,2’’ πριν από τη λήξη (86-82), όχι όμως να ολοκληρώσει και την ανατροπή.

Τα δεκάλεπτα: 20-25, 48-38, 66-59, 88-82

CSKA (Ιτούδης): Lundberg 16 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Bolomboy 16 (6/8 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Ukhov, Hackett 4 (1), Voightmann 3 (1), Clyburn 29 (6/8 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8/8 βολές), Faried, Kurbanov 10 (2), Shved 10 (1/5 τρίποντα, 2/7 δίποντα).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Walkup 6 (6 ασίστ), Ντόρσεϊ 32 (7/10 τρίποντα, 4/4 δίποντα, 3/5 βολές), Λούντζης, Λαρεντζάκης, Fall 6, Σλούκας 2, Martin 5, Vezenkov 6, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 5 (1), Jean-Charles 11 (4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), McKissic 5.