Με τον Tornike Shengelia να βγάζει… φωτιές, η CSKA Moscow ξεπέρασε το μέτριο πρώτο ημίχρονό της και νίκησε την Zenit St. Petersburg με 77-67 και έφτασε στην 2η νίκης της σε 3 αγώνες στη φετινή EuroLeague.

Μπορεί η CSKA να εκκίνησε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση και να προηγήθηκε ακόμα και με 16-2 στα πρώτα λεπτά, ωστόσο η Zenit δεν τα παράτησε ποτέ και κατάφερε να μειώσει στον πόντο χάρις σε ένα 2-10 σερί στα μέσα της 2ης περιόδου (28-27) αλλά και στους 5 στο φινάλε του πρώτου μέρους -έχοντας ως όπλο την άμυνά της (15 πόντοι παθητικό)- με τρομερά δύσκολο καλάθι του Loyd (13 πόντοι, 5-7 σουτ).

Μετά την ανάπαυλα, η «ρωσική αρκούδα» κατόρθωνε πάντοτε να διατηρεί το προβάδισμά της σταθερά πάνω από τους 5 πόντους, ενώ στην τέταρτη περίοδο -όπου ξεκίνησε με 7-2 σερί- ξέφυγε και με 12 (66-54).
Μέχρι και το τέλος, η αρμάδα του Δημήτρη Ιτούδη δεν κοίταξε ξανά πίσω και με χαρακτηριστική άνεση έφτασε στο τελικό 77-67.

Απόλυτος πρωταγωνιστής της βραδιάς δεν ήταν άλλος από τον Shengelia που σταμάτησε στους 33 πόντους (10-16 σουτ, 2-4 τρίποντα) και τα 8 ριμπάουντ, ενώ ακόμα 14 πόντους και 7 ριμπάουντ προσέθεσε ο Clyburn.
Από την άλλη μεριά, ο Loyd ήταν ο πρώτος σκόρερ των ηττημένων με 19 πόντους (5-8 σουτ, 2-4 τρίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 36-31, 59-52, 77-67

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία ΕΔΩ.