Η Armani μάλλον το παίρνει προσωπικά κάθε φορά που βλέπει απέναντί της μία ομάδα του περσινού Final 4. Βλέπετε, μετά την Barcelona η ομάδα του Ettore Messina “σκούπισε” και την CSKA, ενώ έχει νικήσει και την Anadolu Efes στο μοναδικό φετινό παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων! Το τελευταίο “θύμα” των Ιταλών, πάντως, ήταν η CSKA, καθώς τη νίκησαν στη Μόσχα 67-57 για την 22η αγωνιστική της EuroLeague.

Ο Troy Daniels επέστρεψε σκοράροντας 13 πόντους, όσους είχε και ο Devon Hall για την Armani (13-6), που έφτασε αισίως τις τρεις συνεχόμενες νίκες και τις τέσσερις στα παιχνίδια με την CSKA. Η ιταλική ομάδα δεν είδε μάλιστα ούτε στιγμή την πλάτη των γηπεδούχων. Με όπλο την άμυνα προηγήθηκε στο 4’ με 2-9, στο 7’ με 6-14 και έκλεισε το 1ο δεκάλεπτο με σκορ 10-23. Η CSKA συνήλθε, πλησίασε μέχρι τους δύο πόντους στο 17’ (29-31), αλλά η Armani ξέφυγε ξανά και στο 4ο δεκάλεπτο ανέβασε τη διαφορά μέχρι το +16 (46-62 στο 34’) με ένα σερί 0-10.

Οι Iffe Llundberg (15 πόντοι) και Tornike Shengelia (13 πόντοι) ξεχώρισαν από πλευράς CSKA (12-8), η οποία παρατάχθηκε χωρίς τους Hackett, Clyburn, Antonov και τελείωσε το παιχνίδι με συνολικό ποσοστό 33,3% και 3/24 τρίποντα, μόνο 6 ασίστ και 13 λάθη. Πάνω απ’ όλα, η CSKA κατέγραψε νέο αρνητικό ρεκόρ ομάδας σε πόντους (57) για εντός έδρας αγώνα κανονικής περιόδου στη σύχρονη ιστορία της EuroLeague!

Τα δεκάλεπτα: 10-23, 35-40, 46-55, 57-67