CSKA και Barcelona αναμετρήθηκαν στην Μόσχα στο παιχνίδι της αγωνιστικής με τελική νικήτρια την Barca

Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Higgins Abrines και Καλάθης με 25 19 και 13 πόντους αντίστοιχα

Ενώ από την άλλη μεριά προσπάθησαν οι James Milutinov κι Hilliard με 18 15 και 10 πόντους αντίστοιχα

Για τους νικητές αυτή η νίκη τους ανέβασε στο 14-6 ενώ οι ηττημένοι έπεσαν στο 15-5

ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ

Στο παιχνίδι της ημέρας Barca και CSKA διασταυρωσαν τα ξίφη τους στην Μόσχα. Οι δυο ομάδες μπήκανε αρκετά προσεκτικές με αποτέλεσμα να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι και τα μισά της περιόδου. Εκεί η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη κάνοντας ένα σερί 10-3 μετέτρεψε το 8-8 σε 18-11 παίρνοντας έναν αέρα 7 πόντων. Το μόνο που κατάφερε η Barca μέχρι και το τέλος της περιόδου ήταν να μειώσει και να κλείσει το δεκάλεπτο βρισκόμενη πίσω με 5(25-20)

Στην δεύτερη περίοδο η CSKA συνέχισε με την φόρα που είχε από το πρώτο δεκάλεπτο και στα μέσα αυτής έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφια διαφορά +11(35-24). Η Barca αν και κατάφερε να μειώσει στους 6(38-32) βρέθηκε πάλι πίσω με 8(40-32) χάρις σε δύο βολές του James. Καπου εκει η ομάδα του Saras μεταμορφώθηκε και κάνοντας ένα σερί 10-0 πήγε το σκορ στο 40-42 και πηγε στα αποδυτήρια βρισκόμενη μπροστά με 1(41-42).

Στο τρίτο δεκαλεπτο η Barca δεν άφησε την διακοπή του ημιχρόνου να της κόψει και την φόρα που είχε πάρει και ως αποτέλεσμα αυτού πραγματοποίησε ένα σερί 3-9 πηγαίνοντας τον δείκτη του σκορ στο 44-53 δείχνοντας να χει το πάνω χέρι στο παιχνίδι. Η CSKA ανέκαμψε και μείωσε στους 4(49-53) πρώτου οι Καταλανοί πραγματοποιήσουν ακόμα ένα σερί 9-2 αυτή την φορά και βρεθεί μπροστά για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά(51-62). Το μόνο που κατάφερε η CSKA ενόψει τέταρτης περιόδου ηταν να μειώσει στους 8(56-64).

Στην τέταρτη και πιο κρίσιμη περίοδο οι Καταλανοί συνέχισαν να κυριαρχούν όπως και σε όλο το δεύτερο ημίχρονο φτάνοντας αρκετά γρήγορα σε διψήφια διαφορά +11(58-69) στο 33′ και στο +13(62-75) στο 35′. Κάπου εκεί η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πραγματοποίησε ένα 8-4 και μείωσε στους 9(70-79) στηριζόμενη κυρίως στην frontline της. Η Barca δεν έδειξε να αγχώνεται αλλά ούτε και να πανικοβάλλεται και έχοντας καθαρό μυαλό σε κρίσιμα σημεία του αγώνα κατάφερε να πετύχει την τρίτη συνεχόμενη νίκη της με τελικό σκορ 75-88 και μάλιστα με ένα μεγάλο διπλό επί της ανταωνίστριας της στην διεκδίκηση της κορυφής της κανονικής περιόδου

Τα Δεκάλεπτα:25-20,41-42,56-54,75-88