Στο πρώτο ημιτελικό του Final-4 CSKA και Efes συναντήθηκαν με την Efes να παίρνει την πρόκριση στο μεγάλο τελικό και να γίνεται η πρώτη εκ των δύο ομάδων που θα διεκδικήσουν το τρόπαιο.

Στο πρώτο ημίχρονο οι Τούρκοι ήταν κυρίαρχοι του αγώνα καθώς μπήκαν πιο δυνατά και εγκλωβίζοντας ετσι την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επιθετικά την ανάγκασαν να χάσει το μυαλό της και στην άμυνα με αποτέλεσμα να υποπέσει σε αρκετά λάθη δίνοντας την δυνατότητα στην αντίπαλο της για ευκολα καλάθια ενώ επιθετικά δεν μπορούσε να βρει ευκολα λύσεις και κάπως έτσι το ημίχρονο έκλεισε στο +12 για την Efes (37-49).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Τούρκοι έδειξαν να συνεχίζουν την ολοκληρωτική τους εμφάνιση και ειδικότερα στο τρίτο δεκάλεπτο μπήκαν με σκοπό να τελειώσουν τον αγώνα και μπήκαν ετσι στην τελική ευθεία όντας στο +16(55-71).Παρόλα αυτά οι Μοσχωβίτες δεν είχαν πει την τελευταία κουβέντα και εξαπολύοντας την τελευταία τους αντεπίθεση στο τέταρτο δεκάλεπτο φτάσανε μέχρι και το -1(86-87) ένα λεπτό πριν το φινάλε του αγώνα αλλά η Efes δεν άφησε το παιχνίδι να της γλιστρήσει από τα χέρια και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό της Κυριακής.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Micic,Sanlì και Beaubois με 25,19 και 15 πόντους