Καμία ομάδα στη σύγχρονη ιστορία της EuroLeague δεν είναι τόσο συνεπής στο ραντεβού της με το Final Four από την CSKA. Δεν θα πρέπει λοιπόν να αποτελεί έκπληξη το γεγονός ότι η ρωσική ομάδα χρειάζεται πλέον άλλη μία νίκη, ώστε να προκριθεί στο Final Four για 9η συνεχόμενη φορά και συνολικά για 17η από το 2000 και ύστερα!

Η CSKA νίκησε σχετικά εύκολα τη Fenerbahce 78-67 στον 2ο προημιτελικό, έκανε το 2-0 και είναι πλέον το απόλυτο φαβορί στη σειρά. Ο Daniel Hackett (14 πόντοι, 9 ασίστ) ήταν μαζί με τον Tornike Shengelia (11 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ) και τον Nikita Kurbanov (10 πόντοι, 6 ριμπάουντ) οι παίκτες που οδήγησαν την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, η οποία τελείωσε το ματς με 14/34 τρίποντα (8/13 στο 1ο ημίχρονο), 24 ασίστ και μόνο 10 λάθη.

Στην αντίπερα όχθη, μόνο ο Marko Guduric (27 πόντοι, τους 20 στο 1ο ημίχρονο) ξεχώρισε από τη Fenerbahce, η οποία δεν είχε πάλι τον Jan Vesely και τον Igor Kokoskov στη Μόσχα, δεν απείλησε σχεδόν καθόλου από μακρινή απόσταση (6/15 τρίποντα συνολικά, 0/5 στο 2ο ημίχρονο) και είχε περισσότερα λάθη (14) από ασίστ (9 συνολικά και μόνο μία στο 2ο ημίχρονο!), με τον Nando De Colo να κάνει 5 από αυτά και να είναι γενικά σε κακή βραδιά.

ΕΜΕΙΝΕ ΧΩΡΙΣ ΚΑΛΑΘΙ ΓΙΑ 8 ΛΕΠΤΑ Η CSKA!

Κι όμως, παρά τα προβλήματά της η Fenerbahce ήταν ανταγωνιστική αυτή τη φορά στη Megasport Arena. Με “όπλο” την ευστοχία της στο 1ο ημίχρονο (10/15 δίποντα, 6/10 τρίποντα) η τουρκική ομάδα κατόρθωσε να κοιτάξει στα μάτια την πληρέστερη CSKA και να βρεθεί μπροστά στο σκορ στο 16’ (36-37), σε ένα ματς που μέχρι εκείνο το σημείο περιείχε 11 αλλαγές προβαδίσματος και 5 ισοπαλίες. Εκείνη πάντως ήταν η τελευταία φορά που η Fener έδειξε την πλάτη της στους Ρώσους.

Στη συνέχεια ακολούθησε ένα σερί 11-0 (46-37 στο 19’) από τους γηπεδούχους, που έκλεισαν το 1ο ημίχρονο με διαφορά οκτώ πόντων (50-42) και στο 23’ την ανέβασαν σε διψήφια τιμή (52-42). Το ρωσικό μπλακ-άουτ είχε ήδη αρχίσει όμως. Η CSKA μπήκε στο 2ο ημίχρονο με 0/11 σουτ και είδε τη Fenerbahce να ρίχνει τη διαφορά μέχρι τον έναν πόντο (52-51) στο 28’ χάρις σε ένα σερί 0-9. Μέχρι που το τρίποντο του Clyburn 1’56’’ πριν από το τέλος του δεκαλέπτου, φάνηκε να “ξυπνάει” την ομάδα του.

Από εκεί και πέρα η CSKA πήρε πάλι μπροστά, έπαιξε παράλληλα εξαιρετική άμυνα και κατόρθωσε να κρατήσει μία σταθερή απόσταση 7-10 πόντων από την τουρκική ομάδα, φτάνοντας εν τέλει και στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 23-25, 50-42, 60-55, 78-67

CSKA (Ιτούδης): Lundberg 9 (1), Hilliard, Ukhov 6 (2), Hackett 14 (3/5 τρίποντα, 9 ασίστ), Antonov 3 (1), Strelnieks 8 (2), Voightmann 3 (1), Clyburn 9 (3), Shengelia 11 (5/8 δίποντα, 7 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Kurbanov 10 (1), Eric 5.

FENERBAHCE (Can): Brown 6, Guduric 27 (4/7 τρίποντα, 3/9 δίποντα, 9/10 βολές), Mahmutoglu 2, O’Quinn, Biberovic 6, De Colo 9 (1 τρίποντο, 5 λάθη), Pierre 8, Barthel 9 (1), Sipahi.