Η CSKA επιβλήθηκε με 92-76 της Fenerbahce στη Μόσχα και έκανε το 1-0 επί των Τούρκων στα πλέι οφ της Euroleague. Στο ματς πάντως, την παράταση έκλεψαν οι φιλοξενούμενοι. Πήγαν με μισή ομάδα και χωρίς τον προπονητή τους, Igor Kokoskov στην Μόσχα για τα δυο πρώτα ματς (21 και 23-4)με τους Ρώσους, λόγω Covid-19, αλλά έβγαλαν το λάδι της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη για 32΄ λεπτά. Στα τελευταία 7,5 λεπτά όμως, παρέδωσαν το πνεύμα, καθώς «έσκασαν» από την κούραση και έτσι η CSKA βρήκε την ευκαιρία να πάρει τη νίκη και μάλιστα με διαφορά.

Η Fener πήγε στην Μόσχα για τα δυο πρώτα ματς με τους Ρώσους χωρίς τον προπονητή της Igor Kokoskov (χρέη πρώτου προπονητού έκανε απόψε ο βοηθός του Σέρβου Erdem Can), αλλά και 5 παίκτες (Jan Vesely, Edgaras Ulanovas, Jarell Eddie, Bobby Dixon και τον νεαρό Yigit Onan). Μέσα σε όλα, ο Pierre είχε θέμα τραυματισμού και δεν ήταν στην 12άδα και σαν να μην έφτανε αυτό τραυματίας ήταν και ο Duverioglu, ο οποίος ήταν στην αποστολή, αλλά δεν έπαιξε.

Η CSKA είχε 60,6% στα δίποντα (20/33), 46,7% στα τρίποντα (14/30), ενώ κυριάρχησε στα ριμπάουντ (32-21), αλλά είχε ως ανασταλτικό παράγοντα τα λάθη (έκανε 15 από τα οποία δέχτηκε 29 πόντους, έναντι 17 ασίστ).

Από τους Μοσχοβίτες κορυφαίοι ήταν οι Clyburn (20π., 5ριμπ., 5ασ.) και Hackett (20π. με 4/5τριπ.), ενώ «διπλός»  ήταν ο Voigtmann (12π., 10ριμπ.).

Η Fener είχε 52,6% στα δίποντα (20/38), 41,2% στα τρίποντα (7/17), αλλά είχε 14 λάθη έναντι 15 ασίστ.

Από τους Τούρκους κορυφαίος ήταν ο DeColo, ο οποίος πέτυχε 27 πόντους (είχε 22π. στο πρώτο μέρος, αλλά μετά κουράστηκε), ενώ είχε ακόμα 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, αλλά και 4 λάθη.

Σκληρό καρύδι η Fener με ασταμάτητο DeColo

Η Fener το πάλεψε σαν ίσος προς ίσο στο πρώτο δεκάλεπτο. Μάλιστα ξεκίνησε καλύτερα, πίεσε στην άμυνα και με ηγέτη τον DeColo (είχε πάρει φωτιά στην επίθεση) προηγήθηκε με 8-9 στο 3΄.18΄΄, 10-13 στο 4΄.31΄΄ και 15-21 στο 7΄.27΄΄

Η CSKA αφυπνίστηκε εκεί. Έπαιξε άμυνα, έτρεξε, ο Lundberg βγήκε μπροστά στην επίθεση και μετά το 8΄.29΄΄ (20-23), κυριάρχησε στο παρκέ, έκανε ένα σερί 8-0 σε 1,5 λεπτό και προηγήθηκε με 28-23 στο 10΄.

Πήγε στο +10 η CSKA, αλλά η Fenerbahce δεν έλεγε να το βάλει κάτω

Στο 2ο δεκάλεπτο η CSKA μπήκε με φόρα στο παρκέ. Οι Clyburn, Voigtmann πήραν τα όπλα τους στην επίθεση, οι Μοσχοβίτες έπνιξαν με την άμυνά τους, τους Τούρκους ο DeColo σίγησε και οι γηπεδούχοι πήγαν στο +10 (45-35 στο 15΄.30΄΄).

Οι φιλοξενούμενοι όμως, όχι μόνο δεν πέταξαν λευκή πετσέτα, αλλά ανέβασαν στροφές. Με ηγέτη ποιον άλλον από τον DeColo που ξύπνησε, έκαναν ένα επιμέρους σκορ 9-3 και μείωσαν την διαφορά στους 4 πόντους (48-44 στο 18΄.38΄΄).

Τουρκικό «βραχυκύκλωμα»

Εκεί οι Ρώσοι ξύπνησαν, ενώ οι Τούρκοι «βραχυκύκλωσαν» και η CSKA με μπροστάρη τον Hackett έκαναν ένα σερί 5-0 και έκλεισαν το ημίχρονο με +9 (53-44).

Η εικόνα στο πρώτο μέρος με τα τρομερά των Ρώσων

Στο πρώτο μέρος η CSKA είχε τρομερά ποσοστά, καθώς σούταρε με 72,2% στα δίποντα (13/18) και 53,9% στα τρίποντα (7/13), ενώ έκανε πάρτι στα ριμπάουντ (16-8). Το μεγάλο της «μείον» όμως, ήταν τα λάθη, καθώς είχε 8 (έναντι μόλις 6 ασίστ) από τα οποία δέχτηκε μάλιστα 18 πόντους! Και φυσικά μεγάλο πρόβλημα των Μοσχοβιτών ήταν η κακή άμυνά τους (οι 44π. που δέχτηκαν τα λένε όλα).

Οι Τούρκοι είχαν 52,2% στα δίποντα (12/23), αλλά μόλις 28,6% στα τρίποντα (2/7). Από την άλλη, όμως, είχαν 8 ασίστ, έναντι 6 λαθών, ενώ είχαν και 8 κλεψίματα.

Ασταμάτητος ο DeColo, είχε 22π. στο ημίχρονο

Το μεγάλο τους όπλο όμως, ήταν ο Nando DeColo, που είχε πάρει… φωτιά και τελείωσε το πρώτο μέρος με απολογισμό 22 πόντους (7/8βολ., 6/9διπ., 1/4τριπ.)!

Γύρισαν ανάποδα το ματς οι Τούρκοι

Στο 3ο δεκάλεπτο η CSKA έδειξε να χαλαρώνει και οι Τούρκοι που συνέχισαν να παλεύουν με νύχια και με δόντια, ενώ άρχισαν να βάζουν τα τρίποντα γύρισαν ανάποδα το ματς! Οι φιλοξενούμενοιμείωσαν την διαφορά στους 2 πόντους (58-56 στο 23΄.51΄΄) και στο 26΄.13΄΄ πλησίασαν σε απόσταση 1 πόντους (62-61). Δεν έμειναν όμως, εκεί και στο 29΄.24΄΄ πέρασαν μπροστά με 64-66 έχοντας επιμέρους σκορ στο 3ο δεκάλεπτο 22-11!

Άντεξε μέχρι το 32΄.29΄΄

Η αποδεκατισμένη Fener άντεξε μέχρι το 32΄.29΄΄ (67-68). Μετά «έσκασε» πια, καθώς δεν είχε λύσεις από τον πάγκο. Οι Ρώσοι έβαλαν αρχικά 3/3 τρίποντα, πάτησαν το γκάζι και με μπροστάρη τον Clyburn έκαναν ένα επιμέρους σκορ 17-2, προηγήθηκαν με 14 πόντους (84-70) στο 36΄.12΄΄ και το ματς ουσιαστικά τελείωσε εκεί.

Η διαφορά, πάντως, ανέβηκε κι άλλο και έφτασε και στους 19 πόντους (92-73 στο 38΄.57΄΄) με το επιμέρους σκορ ως εκεί από το 67-68 να είναι 25-5!

Τα δεκάλεπτα: 28-23, 53-44, 64-66, 92-76.