Οι Lundberg και Eric δεν πήγαν στη Μόσχα για να κάνουν τους κομπάρσους. Ελλείψει των Mike James και Nikola Milutinov οι δύο παίκτες που αποκτήθηκαν μεσούσης της χρονιάς από την CSKA, έκαναν όλη τη διαφορά στο ματς με τη Villeurbanne για την 34η αγωνιστική της EuroLeague, οδηγώντας τη ρωσική ομάδα στη νίκη με 88-70 και ταυτόχρονα στην κατάληψη της 2ης θέσης στην κανονική περίοδο.

Ο Iffe Lundberg (23 πόντοι, 8/12 σουτ) και ο Michael Eric (21 πόντοι, 10/14 σουτ, 9 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα) ήταν οι κορυφαίοι της CSKA (23-10) στην 5η συνεχόμενη νίκη της ενώπιον 2.722 θεατών στη Megasport Arena. Ειδικά ο πρώτος ήταν αυτός που έδωσε στη ρωσική ομάδα την ώθηση που χρειαζόταν στην 4η περίοδο, προκειμένου να κάνει ένα σερί 18-0, με τον Σουηδό να συνδράμει 9 πόντους και 2 ασίστ.

Από τη Villeurbanne (13-21), που υπέστη την 7η ήττα στα τελευταία 8 παιχνίδια της στην EuroLeague, ξεχώρισαν οι Guerschon Yabusele (23 πόντοι, 8/10 σουτ) και Norris Cole (15 πόντοι). Η ομάδα του TJ Parker χρειαζόταν όμως μεγαλύτερη βοήθεια από τους υπόλοιπους, ούτως ώστε να κάνει την έκπληξη της βραδιάς.

Η ASVEL κατάφερε πάντως να κοιτάξει στα μάτια την CSKA, να ανατρέψει στο δεύτερο ημίχρονο διαφορά 14 πόντων (42-28 στο 19’) και να προηγηθεί στο 29’ με 56-58 για πρώτη φορά μετά το αρχικό 0-2. Η γαλλική ομάδα διατήρησε το προβάδισμα μέχρι το 34’ (62-66), υπολόγιζε όμως χωρίς τον Lundberg.

O Σουηδός φόργουορντ έδωσε το σύνθημα για την αντεπίθεση στην CSKA, η οποία μετέτρεψε το 62-66 σε 80-66 στο 38′ και ανέβασε τη διαφορά μέχρι το +18, κερδίζοντας την 4η περίοδο με επιμέρους σκορ 30-10!

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 42-36, 58-60, 88-70