Με κύριο όπλο της την τρομερή της εκκίνηση στην 4η περίοδο -όταν ευστοχώντας στα 4 από τα 7 πρώτα της σουτ (όλα τρίποντα) κατόρθωσε να ξεφύγει ακόμα και με 14 πόντους στο 33ο λεπτό- η Efes Anadolu κατάφερε να πετύχει την 3η νίκη της στα τελευταία 4 παιχνίδια, και κάμπτοντας την αντίσταση της γεμάτης απουσίες ASVEL Villeurbanne με 78-72 ανέβηκε στο 12-11 στην EuroLeague.

Αν και ο Micic κινήθηκε σε ρηχά νερά (7 πόντοι με 2-5 σουτ και 1-4 τρίποντα μέχρι το 35′), οι Larkin, Simon και Pleiss βρέθηκαν σε εξαιρετικό βράδυ και συνεργαζόμενοι για 45 κοινούς πόντους βοήθησαν το συγκρότημα της Πόλης -που εκτελούσε με 40%+ από την περίμετρο στο μεγαλύτερο διάστημα της συνάντησης- να πετύχει άλλη μια νίκη φέτος.

Από την άλλη μεριά, για τους Γάλλους –που προσπάθησαν μέχρι τέλους να κλέψουν το ματς, μειώνοντας μέχρι και στους 5 (73-68)-, ο Knight βρέθηκε σε τρομερό βράδυ με 21 πόντους (8-10 σουτ, 1-3 τρίποντα) και 12 ριμπάουντ, ενώ ο Κώστας Αντετοκούνμπο έμεινε στους 2 πόντους και τα 3 ριμπάουντ σε 11 λεπτά συμμετοχής.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 32-36, 54-50, 78-72

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης ΕΔΩ.