Εκμεταλλευόμενη πλήρως την εκκίνησή της στην 4η περίοδο, η Anadolu Efes κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής για 30 λεπτά Baskonia με 87-72 και να ανέβει στο 7-8 στη βαθμολογία της φετινής EuroLeague -διαλύοντας ένα αρνητικό σερί 2 αγώνων.

Το δίδυμο των Micic και Larkin ήταν σε δαιμονιώδη κατάσταση για τους γηπεδούχους -που μπήκαν φουριόζοι με ένα ηχηρό 11-2 στα πρώτα 5 λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου- τελειώνοντας την αναμέτρηση με 40 κοινούς πόντους με 7-12 δίποντα και 5-11 τρίποντα, αλλά και 11 ριμπάουντ και 8 τελικές πάσες!
Από κοντά κινήθηκαν και οι Pleiss και Moermann με 32 κοινούς πόντους και 11 ριμπάουντ, με τα 6 εξ αυτών να είναι επιθετικά.

Από την άλλη μεριά, για τους Βάσκους, που σε περίπτωση νίκης του Παναθηναϊκού αναμένεται να πέσουν στην 17η θέση, ξεχώρισαν κυρίως οι Fontecchio και Granger με 17 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 43-41, 66-61, 87-72

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης ΕΔΩ.