Καλά λένε ότι ποτέ δεν πρέπει να βγάζει κανείς γρήγορα συμπεράσματα και πρέπει πρώτα να περιμένεις πολύ και μετά να βγάλεις ιοριστικές κρίσεις. Ο Ολυμπιακός έκανε ένα τρομερό πρώτο δεκάλεπτο, έβαλε κάτω την Efes, την… χτύπησε σαν χταπόδι και της έριξε 15 πόντους στο κεφάλι. Οποιος είδε το ματς μέχρι εκεί θα νόμιζε ότι ο Ολυμπιακός έριξε ανάσκελα την πανίσχυρη τουρκική ομάδα. Αμ δε… Από κει και πέρα οι ερυθρόλευκοι εξαφανίστηκαν από το παρκέ του «Sinan Erdem». Έβαλαν 26π. στην πρώτη περίοδο, αλλά πέτυχε μόνο 27π,. στις άλλες 3! Χάθηκαν από προσώπου γης, ήταν… αλλού γι’ αλλού και η Efes τους ισοπέδωσε με 76-53!

Ο Ολυμπιακός πήγε πλέον στο 11-14 και βλέπει την πρόκριση στην 8άδα να εξαφανίζεται από τον ορίζοντα. Μέσα σε όλα, οι ερυθρόλευκοι έφτασαν τις 5 σερί ήττες και ισοφάρισαν το 2ο χειρότερο σερί της ομάδας στη σύγχρονη ιστορία της EuroLeague (από το 2000 και ύστερα), το οποίο έχει καταγραφεί άλλες δύο φορές στο παρελθόν: η 1η ήταν τη σεζόν 2003-04 και η 2η πριν από δύο χρόνια (2018-19).  Η Efes από την άλλη πήγε στο 14-10.

Ο Ολυμπιακός είχε 50% (15/30) στα δίποντα, αλλά 31,6% στα τρίποντα (είχε ξεκινήσει με 4/6 στην πρώτη περίοδο, αλλά έκανε 2/13 στη συνέχεια και είχε τελικά 6/19τριπ.). Έχασε τα ριμπάουντ (27-35). Μα το πιο μεγάλο μείον του ήταν τα λάθη. Έκανε συνολικά 21, έναντι 16 ασίστ και έτσι πήγαν στράφι τα 11 κλεψίματα που είχε.

Από τους ερυθρόλευκους διασώθηκε μόνο ο Λαρεντζάκης (10π., 8ασ., 3ριμπ., 2κλεψ.). Μάλιστα ο «Λάρι» ήταν ο μόνος παίκτης του Ολυμπιακού που είχε διψήφιο αριθμό πόντων (είχε όπως είπαμε 10π., αλλά τους τους 8π. τους είχε πετύχει στην πρώτη περίοδο).

Κάτι προσπάθησε πάντως, να κάνει ο Vezenkov (9π., 8ριμπ., 3ασ., 3κλεψ.).

Ο Σλούκας (7π., 5ριμπ, αλλά μόλις 2ασ., και 5λαθ.) έμεινε στα ρηχά μαζί με όλη την ομάδα. Τα 5άρια ήταν σε άλλο γήπεδο (Ellis 3π., Martin 4π.), ενώ άποντος έμεινε ο Πρίντεζης.

Από την Efes ο Larkin ήταν ο ηγέτης (21π. με 4/8τριπ., 5ριμπ., 5ασ., 3κλεψ., 1  μόνο λάθος σε 31΄.47΄΄), ενώ άξιος συμπαραστάτης του ήταν ο Dunston (15π., 7ριμπ., 3ασ., 3κλεψ., 1κοψ.).

Τρομερό ξεκίνημα από Ολυμπιακό και +15

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με φόρα το ματς και πήρε σβάρνα την Efes.

Πίεσε, έβαλε τα τρίποντα και με κρυφό άσο στο μανίκι του Μπαρτζώκα, τον Γιαννούλη Λαρεντζάκη, προηγήθηκε με 12-5 στο 4΄.27΄΄. Η τουρκική ομάδα έδειξε να ανακάμπτει και μείωσε στους 3 πόντους (9-12 στο 6΄.08΄΄). Ο Ολυμπιακός όμως, αγρίεψε και πάτησε το γκάζι ως το τέρμα. Έκανε ένα επιμέρους σκορ 14-2 και το δεκάλεπτο έληξε τελικά με την ελληνική ομάδα στο +15 (11-26)!

Ο Ολυμπιακός στο μυθικό αυτό 10λεπτο είχε 4/6 τρίποντα (66,7%), 8/12 δίποντα, πήρε τα ριμπάουντ (10-5), είχε 8 ασίστ και μόλις 2 λάθη, ενώ ηγέτες του ήταν οι Λαρεντζάκης (8π.), McKissic (6π.), ενώ ο Σλούκας ήταν ορχήστρα στο παρκέ (3π., 4ριμπ., 2ασ.).

«Βραχυκύκλωσε» ο Ολυμπιακός

Στην 2η περίοδο ο Ολυμπιακός αποσυντονίστηκε από το rotation. Έχασε στροφές σε άμυνα και επίθεση (η απόσυρση στον πάγκο των Λαρεντζάκη, Vezenkov τον.. μπλόκαρε).

Ο Beaubois «σημάδευε» στην άμυνα τον Σπανούλη και έδωσε σκορ, ενώ λίγο μετά πήρε το όπλο του και ο «μπόμπερ» της Efes, o Larkin και δεν σταμάταγε.

Ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να βρει σκορ στην επίθεση ούτε κοντά, ούτε από την γραμμή του τριπόντου (είχε 0/3τριπ., 1/7διπ), έκανε 2 λάθη και η τουρκική ομάδα έκανε ένα επιμέρους σκορ 15-2 και μείωσε την διαφορά στους 2 πόντους (26-28 στο 14΄.53΄΄).

Προσπέραση και -9 με επιμέρους σκορ 32-8

Το κρεσέντο της Efes δεν σταμάτησε εκεί και στο 16΄.27΄΄ οι Τούρκοι πέρασαν μπροστά με 32-30 και στο 17΄.13΄΄ πήραν διαφορά 7 πόντων (37-30), έχοντας ως εκεί ένα επιμέρους σκορ 26-4! Ο Ολυμπιακός είχε στο διάστημα αυτό 0/3τριπ., 1/7διπ. και 5 λάθη!

Η διαφορά όμως, δεν έμεινε εκεί. Στο 19΄.26΄΄ πήγε στους 9 πόντους (43-34)!

Ο Ολυμπιακός ήταν σε άλλο γήπεδο στο δεύτερο δεκάλεπτο και το επιμέρους σκορ 32-8 τα λέει όλα. Οι ερυθρόλευκοι είχαν στην δεύτερη περίοδο μόλις 2/8 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 1 ασίστ και έκαναν 7 λάθη!

Η εικόνα στο πρώτο μέρος

Στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός είχε 10/20διπ. (50%), 4/9 τριπ. (44,4%), 9 ασίστ, 9 λάθη, 1 κλέψιμο, ενώ κέρδισε τα ριμπάουντ (18-13).

Ίδια εικόνα και -18

Στην 3η περίοδο η εικόνα δεν άλλαξε, ενώ στην εξίσωση του σκορ μπήκε και ο Dunston, που έκανε πάρτι στο «ζωγραφιστό» και στο 25΄.46΄΄ η Efes ανέβασε την διαφορά στους 18 πόντους (56-38).

Το δεκάλεπτο έληξε τελικά 58-43 με τον Ολυμπιακό να έχει 1/8τρίποντα και 7 λάθη!

Στην 4η περίοδο τίποτα δεν άλλαξε και η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει και πήγε στους 25 πόντους (76-51στο 38΄.56΄΄).

Τα δεκάλεπτα: 11-26, 43-34, 58-43, 76-53.

ANADOLU EFES (Ergin Ataman): Larkin 21 (4/8τριπ., 5ριμπ., 5ασ., 3κλεψ.), Beaubois 11 (1/7τριπ.), Singleton 2 (5ριμπ.), Balbay, Musa, Sanli 2, Moerman 5,  Pleiss 2, Micic 9 (2), Anderson 4, Dunston 15 (7ριμπ., 3ασ., 3κλεψ., 1κοψ.), Simon 5 (1).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος, Λαρεντζάκης 19 (2/2διπ., 2/4τριπ., 3ριμπ., 8ασ., 2κλεψ.), Σπανούλης 4 (1/5τριπ., 4ριμπ., 1ασ., 4λαθ.), Σλούκας 7 (2/4διπ., 1/3τριπ., 2/2βολ., 5ριμπ., 2ασ., 5λαθ.), Martin 4, Vezenkov 9 (1τριπ., 8ριμπ., 3ασ., 3κλεψ.), Πρίντεζης, Jean-Charles 5 (1), Jenkins 4, Ellis 3, McKissic 7.