Ντέρμπι αντάξιο των ονομάτων των δύο αρμάδων έγινε στη Ρωσία, με την Efes Anadolu να κάμπτει την αντίσταση της CSKA στην παράταση με 99-97 χάρις σε ένα… τρελό παιχνίδι του Larkin και να σκαρφαλώνει στο 11-11 στη φετινή EuroLeague!

Μετά από μια πρώτη περίοδο όπου η Efes Anadolu έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και έφτασε να προηγείται τόσο με 11 όσο και με 13 πόντους, η CSKA με όπλο την κυνική της επίθεση (50% ευστοχία σε 18 σουτ εντός πεδιάς, 40% σε 10 τρίποντα, 5 ασίστ σε 9 καλάθια) κατάφερε να ισορροπήσει την κατάσταση αλλά και σταδιακά να αποκτάει την ηγεμονία στον πίνακα του σκορ, φτάνοντας μέχρι και το +6 (39-33) -πριν οι φιλοξενούμενοι κλείσουν το ημίχρονο με ένα μεγάλο σερί της τάξης του 2-8.

Ωστόσο, η αρμάδα του Δημήτρη Ιτούδη κατάφερε να εκκινήσει απίθανα το τρίτο δεκάλεπτο και με ένα ασταμάτητο 18-0 σερί να περάσει όχι απλά μπροστά αλλά και να ξεφύγει ακόμα και με 15 πόντους (59-44)!
Οι Τούρκοι όμως, δεν το έβαλαν ποτέ κάτω και ευστοχώντας στα 5 από τα πρώτα 6 τρίποντα που επιχείρησαν ξεκίνησαν την 4η και τελευταία περίοδο τόσο με 0-8 όσο και με 9-17, και με τρίποντο του Moerman πέρασαν μπροστά με 73-74 στο 34ο λεπτό.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε μέχρι τέλους, με τους Hackett και Dunston να ανταλλάσσουν διαρκώς καλάθια μεταξύ τους μέχρι και το 38ο λεπτό, όταν με προσωπικό του τρίποντο ο clutch Clyburn έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους (82-81).
Στη συνέχεια μάλιστα, ο καυτός Hackett πέτυχε ακόμα ένα μεγάλο τρίποντο και φάουλ και φτάνοντας τους 31 πόντους έφερε ξανά μπροστά την CSKA (86-84), με τον πρώην παίκτη του Ολυμπιακού να είναι ο απόλυτος MVP του ματς!

O Μicic όμως, είχε άλλη άποψη και έστειλε το ματς στην παράταση με δύσκολο καλάθι στο φινάλε!

Εκεί, αρχικά ο Pleiss και στη συνέχεια ο Larkin με 5 διαδοχικούς πόντους έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των Τούρκων (94-98), αλλά τόσο το μεγάλο τρίποντο των Ρώσων όχι και η σπαταλημένη επίθεση του Beaubois τους έδωσαν την ευκαιρία να έχουν την τελική επίθεση με το σκορ στον πόντο (97-98).
Ο Shved όμως, αστόχησε σε τελείως αμαρκάριστο τρίποντο από την αριστερή γωνία και απέτυχε να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του…

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 41-44, 64-57, 86-86
Η παράταση: 97-99

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης ΕΔΩ.