Από την μια ο Παναθηναϊκός άφησε να φανεί σε όλη της την μεγαλοπρέπεια η διαφορά κλάσης του με την Efes. Από την άλλη βρέθηκε και σε κακή μέρα και δεν κατόρθωσε να προβάλει καμία αντίσταση. Μοιραία λοιπόν, το τριφύλλι από την τουρκική ομάδα με 85-65. Αυτό το -20 αποτελεί και αρνητικό ρεκόρ για τον Παναθηναϊκό, καθώς είναι η μεγαλύτερη ήττα της ομάδας από την Efes στα χρόνια των μαχών των δυο συλλόγων στην Euroleague.

H Efes έφτασε τις 12 νίκες στα τελευταία 14 ματς πήγε έτσι στο 20-11 και ο Παναθηναϊκός πήγε πλέον στο 10-19.

Οι πράσινοι δεν κατόρθωσαν να κάνουν τίποτα απέναντι στην πανίσχυρη τουρκική ομάδα, που πήρε άνετα τη νίκη.

Οι πράσινοι δεν κατόρθωσαν να παίξουν άμυνα. Δεν κατόρθωσαν να σταματήσουν τα μεγάλα όπλα της Efes. Ο Micic έκανε πάρτι (21π., 4ριμπ., 7ασ., 1κλεψ., μόλις 1 λάθος σε 25΄). Ο Dunston οργίασε στο πράσινο «ζωγραφιστό» (15π., 4ριμπ.). Οι Larkin (13π., με 3/6τριπ., 5ασ., 1κλεψ.) και Beaubois (13π. με 3/4τριπ., 6ριμπ., 2ασ., 1κοψ.) ήταν χαλαροί και δεν ένιωσαν καμία πίεση.

Η πράσινη άμυνα ήταν… αλλού και τίποτα (αλλαγές, κλείσιμο προς τα μέσα) δεν λειτούργησε.

Οι 65π. που έβαλε η ομάδα στην επίθεση είναι απόρροια μεν της τουρκικής άμυνας, αλλά οφείλονται και στις κακές επιλογές της ελληνικής ομάδας, που έδειξε και πάλι ότι έχει μια… μαύρη τρύπα στο «1».

Ο Παναθηναϊκός είχε πάλι θέμα στο τρίποντο και είχε μόλις 25% (6/24). Από την άλλη πήρε μεν 12 επιθετικά, αλλά έχασε συνολικά τα ριμπάουντ (30-35). Το καλό ήταν πάντως, πως είχε 17 ασίστ, 7 κλεψίματα και μόλις 7 λάθη.

Από το τριφύλλι ο Hezonja έπαιξε μόλις 18΄.04΄΄, αλλά στάθηκε στο ύψος του (14π. με 2/4τριπ., 1ριμπ., 1ασ., 2κλεψ.). Ο Auguste πάντως, φώναξε «παρών» (10π., 1ριμπ., 1κοψ., 1κλεψ. σε 12΄.54΄΄).

Ο Sant-Roos είχε γεμάτα στατιστικά (7π., 5ριμπ., 7ασ., 1κλεψ.), αλλά πέρασε… απαρατήρητος, ενώ είχε 1/7τριπ.

Χωρίς Ataman στον πάγκο η Efes

H Efes δεν είχε στον πάγκο της τον Ergin Ataman, o οποίος είδε το ματς από την εξέδρα. Ο Τούρκος προπονητής είχε τιμωρηθεί με 1 αγωνιστική για το… ντου που έκανε στους διαιτητές στο ματς με την Bayern. Έτσι την Efes κοουτσάρισε σήμερα ο βοηθός του Ataman, Yakup Sekizkok

Το παιχνίδι

O Παναθηναϊκός ξεκίνησε το ματς έχοντας τεράστιο θέμα στο μαρκάρισμα του Micic. Ο Σέρβος έκανε όργια, πέτυχε 8 πόντους και έδωσε αέρα 6π. στην Efes στο 4΄.58΄΄ (12-6).

Ο Παναθηναϊκός απάντησε με ένα σερί 4-0 και μείωσε στους 2 πόντους (12-10 στο 5΄.40΄΄).

Η Efes πήγε στη συνέχεια το ματς κοντά στο καλάθι, χτύπησε εκεί με τον Dunston και πήγε στο +5 ( 22-17 στο 8΄.16΄΄).

Ο Παναθηναϊκός δεν πτοήθηκε, βρήκε λύσεις από τον πάγκο και το δεκάλεπτο έληξε τελικά 24-21 με τον Παναθηναϊκό να έχει θέματα στην άμυνα (πάνω σε Micic και Dunston), να έχει χάσει τα ριμπάουντ (4 έναντι 8 με 3 επιθετικά των γηπεδούχων) και να έχει μόλις 1/5τριπ.,  αλλά να έχει ρυθμό στην επίθεση, να διαβάζει την άμυνα, να έχει 8/11 δίποντα, 5 ασίστ και μόλις 2 λάθη.

Πήρε αέρα 8π. η Efes με Larkin, αλλά μείωσε ο Παναθηναϊκός

Στην 2η περίοδο η Efes άλλαξε τρόπο επιθετικής λειτουργίας. Η μπάλα πήγε στα χέρια του «μπόμπερ» της ομάδας, Shane Larkin, τα πράσινα γκαρντ, δεν μπορούσαν να βάλουν χαλινάρι στον Αμερικανό, ούτε στον Beaubois, που έπαιζε στο «1». Ο Larin έβαλε 5 πόντους και μαζί με 2 του Beaubois οδήγησαν την Efes σε ένα επιμέρους σκορ 7-2 και στο +8 (31-23 στο 13΄.15΄΄).

Ο Παναθηναϊκός χτύπησε στο «ζωγραφιστό», έκανε ένα σερί 4-0 και μείωσε στους 4 πόντους (31-27 στο 15΄.22΄΄).

Πήρε φωτιά ο Beaubois και +14 για Efes

Εκεί όλα άλλαξαν. Ο Beaubois πήρε φωτιά, έβαλε 8π. (2/2 τρίποντα αρχικά και ένα δίποντο μετά) και μαζί με ένα δίποντο του Pleiss (μπήκε στο παρκέ και θωράκισε την τουρκική ρακέτα από τα πράσινα χτυπήματα), οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 10-0 και πήγαν σε χρόνο μηδέν στο +14 (41-27 στο 17΄.58΄΄).

Ο Παναθηναϊκός έδειξε να ξυπνάει. Εκλεισε την άμυνά του προς τα μέσα, ενώ στην επίθεση βγήκε μπροστά ο Παπαπέτρου και απάντησε με 2 τρίποντα και το τριφύλλι μείωσε στους 8π. (41-33 στο 19΄.11΄΄), αλλά ο Micic με ένα δίποντο έκανε το 43-33 σκορ με το οποίο έληξε το ημίχρονο.

Η εικόνα στο πρώτο 20λεπτο

Ο Παναθηναϊκός είχε 11/18διπ, 8 ασίστ, 3 κλεψίματα και 5 λάθη, αλλά είχε μόλις 3/12 τρίποντα, ενώ έχασε τα ριμπάουντ (11 έναντι 17). Το μεγάλο του πρόβλημα, όμως, ήταν η άμυνα και δη η αναχαίτιση των Larkin, Beaubois, Micic.

Η Efes είχε 13/20διπ., 3/8τριπ., 8 ασίστ, 4 κλεψίματα και 4 λάθη.

Στην 3η περίοδο η Efes συνέχισε να κυριαρχεί. Αρχικά ανέβαλε δράση ο Micic στην επίθεση και οι Τούρκοι πήγαν για πρώτη φορά στο +13 (53-40 στο 23΄.19΄΄). Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι μετατόπισαν τα επιθετικά τους χτυπήματα κοντά στο πράσινο καλάθι με τον Dunston και η τρίτη περίοδος έληξε τελικά με τον Παναθηναϊκό στο -11 (60-49).

Δεν έκοβε ταχύτητα η Efes

Η Efes μπήκε με φόρα στο παρκέ στην 4η περίοδο. Με τρίποντο του Micic, πήγε για πρώτη φορά την διαφορά στους 14 πόντους (63-49 στο 30΄.47΄΄), ενώ στο 35΄.44 ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο -19 (75-54) και το ματς έληξε τελικά με διαφορά 20 πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 24-21, 43-33, 60-49, 85-65

EFES (Yakup Sekizkok): Larkin 13 (3/6τριπ., 5ασ, 1κλεψ.), Beaubois 13 (2/4τριπ., 6ριμπ., 2ασ., 1κοψ.) Singleton 6 (2), Sanli 4, Moerman 4, Pleiss 8, Micic 21 (4/4βολ., 7/8διπ., 1/2τριπ., 4ριμπ., 7ασ. 1κλεψ.), Anderson, Dunston 15 (5/6βολ., 5/7διπ., 4ριμπ., 1ασ.), Simon 1

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Oded Kattash): Mack, Παπαγιάννης 6 (6ριμπ.), Μποχωρίδης 7 (3ριμπ., 4ασ. 1κλεψ.), Auguste 10, Παπαπέτρου 6 (2/4τριπ., 0/6διπ.), Hezonja 14 (2/2βολ., 3/8διπ., 2/4τριπ., 1ριμπ., 1ασ., 2κλεψ.), Κασελάκης, White 3 (1), Μήτογλου 10 (5ριμπ.), Bentil 2, Sant-Roos 7 (1/7τριπ., 5ριμπ., 7ασ., 1κλεψ.)