Η Efes πήρε στο… χαλαρό το ματς με την Alba και στο πρώτο μέρος τα βρήκε μπαστούνια από τους Γερμανούς. Στην επανάληψη, όμως, οι Τούρκοι αποφάσισαν να κόψουν τ’ αστεία. Σοβαρεύτηκαν, αγρίεψαν και έτσι πήραν σβάρνα τους Γερμανούς και πήραν τη νίκη με 84-76.

H Efes πήγε πλέον στο 10-9 ενώ οι Γερμανοί πήγαν στο 7-12.

Από την Efes κορυφαίοι ήταν οι Micic (15π., 8ασ.), Moerman (15π., με 3/5τριπ., 8ριμπ.). Ο Larkin είχε κι αυτός 15 πόντους (με 4/8τριπ., αλλά τους 12 τους έβαλε στο πρώτο μέρος) και έδωσε και 6 ασίστ. Καλή εμφάνιση έκανε ο Dunston, ο οποίος έφτασε μια ανάσα από το double – double (9π., 9ριμπ.).

Από την Alba πρώτος σκόρερ ήταν Granger με 17 πόντους (είχε ακόμα 4ριμπ., 4ασ.), αλλά τους 14π. τους είχε από το πρώτο μέρος. Ο Lammers είχε 14π., 6ριμπ., ενώ o Thiemann είχε 8π., 8ριμπ.

Πρωταγωνίστρια η Alba στο πρώτο ημίχρονο

Η Alba έβαλε στην γωνία την Efes στο πρώτο μέρος. Οι Γερμανοί με ηγέτη τον Granger (14π.) μπήκαν με φόρα στο παρκέ και προηγήθηκαν με 3-10 στο 5΄.40΄΄. Οι Τούρκοι έδειξαν σημάδια ανάκαμψης και έφεραν το ματς στα ίσια στο 10΄ (18-18), αλλά οι Γερμανοί δεν έκοβαν ταχύτητα.

Ειδικά στην 2η περίοδο, πάτησαν το γκάζι ως το τέρμα και προηγήθηκαν ακόμα και με 12 πόντους 32-44 στο 18΄.29΄΄ και το ημίχρονο έληξε τελικά 36-44, με την Efes να βρίσκει σκορ μόνο από τους Larkin (12π.), Moerman (7π.) και να έχει μόλις 5/18 τρίποντα (27,8%) και 7 λάθη, έναντι 7 ασίστ.

Αντίθετα η Alba είχε 68,4% στα δίποντα (13/19), 41,7% στα τρίποντα (5/12) και 10 ασίστ, 5 κλεψίματα και μόνο 6 λάθη.

Αλλαγή σκηνικού και ξύπνημα της Efes

Στην 2η περίοδο η Efes ξύπνησε και αγρίεψε για τα καλά. Πίεσε στην άμυνα και μπλόκαρε τους Βερολινέζους, οι Micic, Moerman, Dunston βγήκαν μπροστά στην επίθεση. Η ομάδα της Πόλης έβαλε τα τρίποντα (είχε 4/7 τρίποντα και 6/9 δίποντα), ενώ οι Γερμανοί τα έχασαν (είχαν 1/7τριπ,) και ήταν άστοχοι και στα δίποντα (είχαν 3/7διπ.) και η τουρκική ομάδα έτρεξε ένα επιμέρους σκορ 26-9 και προηγήθηκε με 62-53 στο 30΄.

Στην 4η περίοδο η Alba δεν προέβαλε καμία αντίσταση και η διαφορά έφτασε και στους 16 πόντους (81-65 στο 37΄.13΄΄). Εκεί οι Τούρκοι έκοψαν πια ταχύτητα και οι φιλοξενούμενοι βρήκαν την ευκαιρία να περιορίσουν το μέγεθος της ήττας τους.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 36-44, 62-53, 84-76