Μπορεί να αγχώθηκε η Efes Anadolu, αλλά χάρη σε μια εντυπωσιακή εμφάνιση του Larkin με 28 πόντους (6/11 τρίποντα), 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 4 κλεψίματα, επικράτησε εν τέλει της Alba με 87-77, στο πλαίσιο της 33ης αγωνιστικής της Euroleague.

H Efes στην 1η περίοδο ξεκίνησε με καλάθι στην 1η της επίθεση από τον Pleiss, ωστόσο η Alba απάντησε με ένα σερί 10-0. Η διαφορά ανέβηκε μέχρι και στους 13 για τους Γερμανούς (9-22), με την περίοδο να ολοκληρώνεται στο 16-24 εν τέλει.

Και η 2η περίοδος είχε το ίδιο μοτίβο. Οι Τούρκοι ξεκίνησαν πάλι με καλάθι, αυτήν τη φορά με τρίποντο από τον Larkin (19-24), με τους φιλοξενούμενους να κάνουν ένα ακόμη 10-0 σερί και να πηγαίνουν στο +15 (19-34). Παρ’ όλα αυτά, οι γηπεδούχοι «ξύπνησαν», «έτρεξαν» ένα 13-0 (32-34), ισοφάρισαν σε 36-36, αλλά πήγαν στα αποδυτήρια στο -3 (36-39).

Το… πάθημα έγινε μάθημα για την ομάδα του Ergis Ataman, η οποία αυτήν τη φορά δε δέχθηκε σερί με το ξεκίνημα και από το -6 του 46-52, έφερε «τούμπα» το ματς με επί μέρους σκορ 16-2 μέσα σε 5′ (62-54).

Οι δύο ομάδες μπήκαν στην κρίσιμη περίοδο με το σκορ στο 62-57. Η Efes ανέβασε τη διαφορά στους 6 (70-64), ωστόσο η γερμανική ομάδα την πλησίασε στον πόντο (70-69) με ένα πολύ γρήγορο 5-0. Από ‘κει και πέρα, όμως, η… μοίρα της Alba έμενα να «υπογραφτεί» από τον Shane Larkin. Ο 29χρονος «άσσος» πήρε το «όπλο» του και «σκότωσε» μόνος του τους Γερμανούς με 3 τρίποντα απ’ τη στιγμή που έφτασαν όσο πιο κοντά στους Τούρκους γινόταν. Κάπως έτσι, οι «μπλε» πήραν μια πολύ δύσκολη νίκη (87-77), σε μια επικράτηση που εξακολουθεί να αφήνει στο δικό τους «χέρι» την 5η θέση.

Διαιτητές: Hierrezuelo, Hordov, Udyanskyy.

Δεκάλεπτα: 16-24, 36-39, 62-57, 87-77.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.