Η Efes εκμεταλλεύτηκε και σήμερα την έδρα της, αφού επικράτησε με 75-70 της Armani και προκρίθηκε στο Final-4 του Βελιγραδίου, εκεί όπου θα βρει αντίπαλό της στα ημιτελικά τον Ολυμπιακό ή τη Monaco.

Η Efes κυριάρχησε στην 1η περίοδο. Ξεκίνησε απ’ την αρχή με 8-0 σερί στα πρώτα (λιγότερο από 2) λεπτά, ενώ στη συνέχεια ακολούθησε άλλο ένα 8-0 μετά από καλάθια του Μιλάνο, το οποίο έκανε το σκορ 16-4 στο 7λεπτο. Οι 12 πόντοι του 7′ έγιναν 8 στη λήξη της περιόδου με ένα τρίποντο του Ricci να ολοκληρώνει το δεκάλεπτο στο 19-11.

Στη 2η περίοδο η τουρκική ομάδα ήταν κάκιστη αμυντικά, αφού δέχθηκε 32 πόντους (σκόραρε 23)! Διατήρησε τη διαφορά στους 7-8 πόντους μέχρι και το 16′, αλλά η Armani «τρέχοντας» σερί 8-0 πέρασε μπροστά για 1η φορά στο παιχνίδι στο 18′ (34-35). Με τις άμυνες να μην κάνουν και την καλύτερη δουλειά, τα καλάθια συνεχίστηκαν εκατέρωθεν και το ημίχρονο έληξε με τους Ιταλούς μπροστά με τη μικρότερη δυνατή τιμή (42-43).

Η καλή άμυνα των γηπεδούχων επέστρεψε στην 3η περίοδο και μέσα σε 4 λεπτά προηγήθηκαν με 8 (56-48), αφού εκτός απ’ την τούρκικη οπισθοφυλακή, η επιθετική λειτουργία ήταν εξίσου -ή και περισσότερο- καλή. Η διαφορά στη συνέχεια ανέβηκε στους 10 (62-52), αλλά δύο σερί τρίποντα από Rodriguez και Shields αποκατέστησαν κάπως την τάξη, αφού βοήθησαν την ομάδα του Ettore Messina να μπει στην κρίσιμη περίοδο στο -4 (52-48) και όχι σε κάποια διψήφια διαφορά.

Το ιταλικό σερί του 6-0 στα τέλη του 3ου δεκαλέπτου συνεχίστηκε και στο 4ο, αφού στο πρώτο τρίλεπτο η Armani σκόραρε 8 αναπάντητους πόντους (14-0 το σερί δηλαδή) και πέρασε μπροστά (62-66). Η γηπεδούχος ομάδα έφερε κάπως το παιχνίδι στα δικά της μέτρα και σταθμά και πέρασε μπροστά στo τελευταίο 1:20′ με βολές του Singleton (71-68). Στα τελευταία δευτερόλεπτα οι Ιταλοί έχασαν 2 διαδοχικές ευκαιρίες για να ισοφαρίσουν, αφού τόσο ο Datome, όσο και ο Shields αστόχησαν σε τρίποντο (του δεύτερου μαρκαρισμένο). Ο Larkin -που μάζεψε το ριμπάουντ- πήγε στη «γραμμή της φιλανθρωπίας» στα 11.3″, εκεί όπου ευστόχησε και στις 2 βολές (73-68). Ο Datome μετά το time-out σκόραρε σε πολύ δύσκολο σουτ (73-70), αλλά ο Micic έκανε 2/2 απ’ τη γραμμή των βολών (75-70) και έστειλε την Efes στο Final-4 του Βελιγραδίου, εκεί όπου θα υπερασπιστεί τον περσινό τίτλο τής πρωταθλήτριας Ευρώπης.

Διαιτητές: Javor, Rocha, Vilius.

Δεκάλεπτα: 19-11, 42-43, 62-58, 75-70.

EFES ANADOLU (Ataman): Larkin 8, Beaubois, Singleton 3, Bryant 6, Gazi, Moerman 4, Tuncer 2, Pleiss 25 (3/3 τρίποντα), Micic 20, Anderson 5, Petrusev, Dunston 2.

ARMANI (Messina): Grant , Rodriguez 7, Tarczewski 4, Ricci 5, Biligha, Hall 9, Baldasso, Daniels, Shields 8, Hines 10 (12 ριμπάουντ), Bentil 6, Datome 21 (3/10 τρίποντα).

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.