Σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι και κομβικό για το… πλασάρισμα των δύο ομάδων ή ακόμη και την επιλογή αντιπάλου στα play-offs, η Efes Anadolu πήρε τη νίκη με 81-76 απέναντι στη Bayern, σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 19η αγωνιστική της Euroleague.

Oι γηπεδούχοι ξεκίνησαν αρκετά καλά, αφού στο πρώτο 4λεπτο βρέθηκε μπροστά με 8 πόντους (14-6). Η Γερμανική ομάδα «ξύπνησε», μείωσε στον πόντο (20-19), αλλά το δεκάλεπτο έληξε 28-21.

Σε χαμηλότερο τέμπο επιθετική κινήθηκε η 2η περίοδος. Η Efes προηγήθηκε ακόμη και με 12 πόντους (35-23), αλλά και πάλι η Bayern είχε απάντηση. Επέστρεψε στο παιχνίδι χάρη στην καλή της επίθεση και ολοκλήρωσε το ημίχρονο στο -5 (44-39).

Η Bayern έδειξε αρκετά καλό πρόσωπο επιθετικά στην 3η περίοδο, αλλά η άμυνά της δεν ήταν το ίδιο. Παρ’ όλα αυτά, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 59-59 με τον Hilliard να είναι πολύ καλός σε εκείνο το σημείο και μπροστά και πίσω. Στα τελευταία 2 λεπτά του δεκαλέπτου, η ομάδα του Ergis Ataman έκανε ένα επί μέρους 8-2 και μπήκε στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα 5 πόντων (67-62).

Εκεί oι Τούρκοι διατήρησαν για αρκετή ώρα τη διαφορά πάνω από τους 5 πόντους, φτάνοντάς τη μέχρι και σε διψήφιο αριθμό (79-69), με κάτι παραπάνω από 2′ ν’ απομένουν. Οι «Βαβαροί» πάντως δεν τα παράτησαν και στα τελευταία 34″ ο Hunter πήγε τη διαφορά στους 4 (79-75). Ο Larkin στη συνέχεια ευστόχησε στις βολές που πήρε, με το τελικό 81-76 να «κρατάει» την Efes στην 5η θέση του πίνακα και τη Bayern στην .

Διαιτητές: Garcia, Vilius, Bissang.

Δεκάλεπτα: 28-21, 44-39, 67-62, 81-76.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης ΕΔΩ.