Η Partizan  ήταν ασταμάτητη στην τέταρτη περίοδο και ξεπέρασε με τον καλύτερο τρόπο το μουδιασμένο της ξεκίνημα, με αποτέλεσμα να πάρει ένα τεράστιο διπλό στην έδρα της Anadolu Efes (84-97). Με αυτόν τον τρόπο οι φιλοξενούμενοι ανέβηκαν στο 16-13 και δείχνουν ότι με τον έναν ή τον άλλον τρόπο θα είναι μέσα στην οκτάδα, την στιγμή που οι πρωταθλητές Ευρώπης επέστρεψαν στα ανεπιτυχή αποτελέσματα μετά την μεγάλη νίκη επί της Real, υποχώρησαν στο 14-15 και πλέον ο κίνδυνος να μείνουν εκτός της postseason είναι πιο ορατός από ποτέ. Από την πλευρά των νικητών όλα τα λεφτά ήταν η τριάδα Punter – Lessort – Νunnaly με 19,17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την άλλη πλευρά προσπάθησε η τριπλέτα Clyburn – Bryant – Micic με 22,16 και 15 πόντους.

Τούρκοι μπήκαν με το “μαχαίρι στα δόντια” στο παιχνίδι και πήραν από νωρίς πλεονέκτημα εννιά πόντων (13-4), το οποίο διεύρυναν περαιτέρω στην συνέχεια (23-6) , αφού οι Σέρβοι είχαν πελαγώσει. Πάντως το σύνολο του Obradovic έβγαζε σταδιακά σφυγμό και έκλεισε το δεκάλεπτο στο -12 (23-11), ενώ λίγο αργότερα πλησίασε στους τέσσερις (25-21). Μάλιστα οι “ασπρόμαυροι” δεν περιορίστηκαν εκεί και ισοφάρισαν (35-35), την στιγμή που οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα στο +2 (37-39).

Η Partizan εξακολουθούσε να κυριαρχεί στο παρκέ και αποσπάστηκε με επτά πόντους (37-44), αλλά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν μετά από πολλή ώρα και μπήκαν στην πρωτοπορία (50-49), ενώ πήγαν στην τελική ευθεία του αγώνα με “βραχεία κεφαλή” (64-63). O χαρακτήρας του ντέρμπι παρέμενε αναλλοίωτος (66-67), εντούτοις ένα μικρό ξέσπασμα των φιλοξενούμενων ήταν αρκετό να τους δώσει προβάδισμα δέκα πόντων (72-82). Από εκείνο το σημείο κι έπειτα η Partizan είχε στήσει πάρτι στο “Sinan Erden” και ξέφυγε με 15 πόντους (72-87), με συνέπεια να “κλειδώσει” ένα τεράστιας σημασίας διπλό.

Tα δεκάλεπτα: 23-11, 37-39, 64-63, 84-97