Σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς, η Efes Anadolu πήρε μια τεράστιας σημασίας νίκη απέναντι στη Real Madrid με 93-90, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της Euroleague.

Οι δύο ομάδες μπήκαν αρκετά νωθρά στο παιχνίδι, αφού μετά το 1ο λεπτό κάνανε ένα «νεκρό» διάστημα σχεδόν 3 λεπτών χωρίς πόντο. Στη συνέχεια κατάφεραν να βρουν τρόπο να σκοράρουν, με τη Real να βρίσκεται μπροστά στο σκορ στη λήξη της περιόδου (19-21).

Στο πρώτο 5λεπτο της 2ης περιόδου οι Ισπανοί επέβαλλαν τον ρυθμό τους. Ανέβασαν τη διαφορά μέχρι και στους 13 (31-44), με την Efes πάντως να μη μένει με «σταυρωμένα τα χέρια». Οι τούρκικη ομάδα πίεσε αρκετά στην πρώτη πάσα, δημιούργησε προβλήματα στην επίθεση της Real και με ένα σερί 11-0 σε 2:30 πλησίασε σε απόσταση ενός σουτ (42-44). Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα του Pablo Laso βρήκε τον τρόπο να πετύχει πόντους, καθώς «διάβασε» την άμυνα των γηπεδούχων, και «έκλεισε» το ημίχρονο προηγούμενη με 7 (44-51).

H 3η περίοδος «κύλησε» όπως ακριβώς η 2η. Η Efes μείωνε, η Real ξαναξέφευγε, με αποτέλεσμα να τελειώσει στο 72-79. Οι Ισπανοί πάντως είχαν πάρει ξανά διψήφιο προβάδισμα λίγο πριν το τέλος της (69-79).
Η άμυνα των Τούρκων στο τελευταίο δεκάλεπτο «έσφιξε» πολύ. Σιγά σιγά «ροκάνιζαν» τη διαφορά, τη ρίξανε στον πόντο (85-86) και βρέθηκαν μπροστά και με 93-90 στο τελευταίο 2λεπτο, με το σκορ αυτό να παραμένει μέχρι και το τέλος και την Efes να κερδίζει.

Διαιτητές: Ryzhyk, Nikolic, Javor
Δεκάλεπτα: 19-21, 44-51, 72-79, 93-90.

Μπορείτε να δείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία του αγώνα ΕΔΩ.