Με τον Vasilije Micic και την αμυντική της υπόσταση σε πλήρη αποτελεσματικότητα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, η Efes Anadolu κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της λειψής Fenerbahce με 84-79 και να ανέλθει στο 12-8 με την 4η νίκη της στα τελευταία 5 παιχνίδια της!

Με κύριο όπλο τη συνέπειά της στα μετόπισθεν (25 πόντοι παθητικό, 23% ευστοχία σε 39 σουτ και 15% σε 13 τρίποντα η Fener), οι γηπεδούχοι κατάφεραν αφενός να εκκινήσουν τρομερά την αναμέτρηση και αφετέρου να χτίσουν τρανές διαφορές ακόμα και κοντά στο φράγμα των 20 πόντων -κάτι που διασφάλισαν μέχρι και τα μέσα της 3ης περιόδου.

Τότε, η ομάδα του Sasha Djordjevic παρουσίασε μεγάλη βελτίωση στα επιθετικά της δρώμενα (9-18 σουτ, 3-7 τρίποντα, 6 ασίστ σε 9 καλάθια για 2 λάθη) και σταδιακά κατάφερε να επιστρέψει στη διεκδίκηση του ματς φτάνοντας μέχρι και το -11 (δις).

Στην 4η περίοδο, οι ρόλοι αντιστράφηκαν, με τη Fener να τρέχει αρχικά ένα καταπληκτικό 2-15 σερί μέχρι και τα μέσα του δεκαλέπτου και να μειώνει από τους 16 (64-48) στους 3 (66-63), ενώ στη συνέχεια με ένα νέο 3-8 επί μέρους σκορ μείωσε μέχρι και τον πόντο (72-71) στο 37ο λεπτό (8-12 σουτ/ 3-5 τρίποντα μέχρι τότε)!
Ωστόσο, ο Beaubois πέτυχε ένα τεράστιο τρίποντο λίγο αργότερα και κάνοντας το 77-73 έδωσε μεγάλη ανάσα στους γηπεδούχους -με τον Shane Larkin να «καθαρίζει» με ένα δικό του 31” πριν το τέλος, χαρίζοντας στην Efes την 10η νίκη της στα τελευταία 11 ματς κόντρα στη σημερινή της αντίπαλο!

Tα δεκάλεπτα: 23-14, 41-25, 59-48, 84-79

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης ΕΔΩ.