Μια καλή προπόνηση αποδείχθηκε για τη Φενέρμπαχτσε ο εκτός έδρας αγώνας της 12ης αγωνιστικής της EuroLeague με την Alba. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη επικράτησε με 104-75 στο Βερολίνο και συνέχισε την καλή πορεία της στην Euroleague.

Η Fener ξεκίνησε τον αγώνα με  ένα σερί 0-6 με τον Hayes να έχει ήδη 4 πόντους. Η διαφορά στα μέσα της 1ης περιόδου έφτασε το +12 (5-17)  ενώ η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 18-24 με το  Jaleen Smith  της Alba να έχει 8 πόντους.

Στην δεύτερη περίοδο η Alba μείωσε στους 3 (23-26) ωστόσο η Fenerbahce ανέβασε τη διαφορά στους 11 πόντους (31-42) αλλά και τους 14 πόντους (33-47) και το παιχνίδι να κλείνει στο ημίχρονο στο +19 (35-54) για την τουρκική ομάδα. Πρώτοι σκόρερ του παιχνιδιού ο Jaleen Smith αλλά και ο Carson Edwards της Fenerbahce με 10 πόντους ο καθένας.

O Καλάθης τελείωσε το παιχνίδι με 10 πόντους (4/5 δίποντα, 2/4 βολές), 6 rebound, 7 assist, 1 κλέψιμο και 1 τάπα

Στην τρίτη περίοδο η Fenerbahce συνέχισε τον ξέφρενο ρυθμό της και προηγήθηκε 24 πόντους (41-65). Σταδιακά η διαφορά αυξανόταν με την διαφορά να φτάνει τους 32 πόντους (49-81) με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 52-84.

Η τέταρτη περίοδος ήταν μονόλογος για την Fenerbahce που διατηρούσε τη διαφορά των 30 πόντων και τελείωσε τον αγώνα 75-104.

Πρώτος σκόρερ του αγώνα ήταν ο Jaleen Smith για την Alba με 15 πόντους, ωστόσο ο Δημήτρη Ιτούδης ευτύχησε να δει 8 παίκτες του να είναι διψήφιοι (Calahes,  Edwards Guduric, Motley, Booker, Birsen, Hayes και Jekiri).

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ντιφαλά, Περούγκα, Πέτεκ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-24, 35-54, 52-84, 75-104

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα εδώ

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα Βερολίνου: 22/42 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 13/18 βολές, 24 ριμπάουντ (13 αμυντικά – 17 επιθετικά), 17 ασίστ, 13 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 21 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 30/40 δίποντα, 10/18 τρίποντα, 14/21 βολές, 41 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 10 επιθετικά), 27 ασίστ, 10 κλεψίματα, 22 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη διαβολοβδομάδα που ακολουθεί η Άλμπα θα παίξει πρώτα στη Μπολόνια με τη Βίρτους (14/12 στις 21:30) και στη συνέχεια στο Μόντε Κάρλο με τη Μονακό (16/12 στις 22:00), ενώ η Φενέρμπαχτσε θα πάει πρώτα στο ΣΕΦ (13/12 στις 20:00) και στη συνέχεια θα υποδεχθεί τη Μπασκόνια (16/12 στις 19:45).

Δείτε τα highlights της αναμέτρησης:

Η Maccabi κέρδισε την Valencia 94-68 και συνέχισε την καλή πορεία της στη Euroleague.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με την Valencia να παίρνει ένα προβάδισμα 4 πόντων (4-8) ωστόσο η Maccabi αντέδρασε και προσπέρασε  με 5 πόντους πού ήταν το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη περίοδο η κατάσταση δεν άλλαξε και η Maccabi προηγήθηκε με 10 (26-16) με το ημίχρονο να κλείνει στο +11 (38-27) για τους γηπεδούχους.  Για τούς γηπεδούχους πρώτος σκόρερ ήταν ο Baldwin με 9 πόντους ενώ με 8 πόντους ο Victor Claver βοήθησε την Valencia να παραμείνει όσο το δυνατόν πιο κοντά στο σκορ.

Στην τρίτη περίοδο η Maccabi έφτασε την διαφορά μέχρι και τους 14 πόντους (41-27) Ωστόσο από αυτό το σημείο καi μετά η Valencia άρχισε να μειώνει και να φτάνει τη διαφορά στους 2 (49-47). Το τέλος της 3ης περιόδου βρήκε την Maccabi να προηγείται με την ισχνή διαφορά των 4 πόντων (51-47)

Ωστόσο στην 4η περίοδο η Maccabi έβαλε 31 πόντους και κέρδισε το παιχνίδι 84-68

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μπολτάουζερ, Νίκολιτς, Τραβίτσκι

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-10, 38-27, 51-47, 84- 68

Τα ομαδικά στατιστικά της Μακάμπι: 21/42 δίποντα, 11/29 τρίποντα, 9/12 βολές, 38 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 18 επιθετικά), 21 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 8 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Βαλένθια: 14/23 δίποντα, 10/25 τρίποντα, 10/13 βολές, 35 ριμπάουντ (25 αμυντικά – 10 επιθετικά), 17 ασίστ, 1 μπλοκ, 21 λάθη

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη διαβολοβδομάδα που ακολουθεί η Μακάμπι θα παίξει πρώτα στο Μιλάνο με την Αρμάνι (13/12 στις 21:30) και στη συνέχεια στη Μπολόνια με τη Βίρτους (16/12 στις 21:30), ενώ θα υποδεχθεί τον Παναθηναϊκό (13/12 στις 21:45) και στη συνέχεια θα πάει στο Μόναχο για να αντιμετωπίσει τη Μπάγερν (15/12 στις 21:30).