Η Alba Berlin κατάφερε να μείνει ψύχραιμη στο δεύτερο ημίχρονο και αντέδρασε στην πίεση του Παναθηναϊκού, φτάνοντας στη νίκη με 74-65.

Μετά τη νίκη της ομάδας του, ο Marcus Eriksson δήλωσε πως η νίκη αυτή είναι πολύ σημαντική για τους Γερμανούς εν όψει της δύσκολης συνέχειας που έχουν στη διοργάνωση.

Δείτε τι είπε ο Eriksson:

«Είναι πολύ σημαντικό αποτέλεσμα για την αυτοπεποίθησή μας. Χάσαμε μερικά “κλειστά” παιχνίδια, που ίσως θα έπρεπε να έχουμε τελειώσει. Όμως, αυτό ήταν ένα νέο ματς και χαιρόμαστε που πήραμε την νίκη.

Αρχίσαμε με λιγότερη ενέργεια και δεν είχαμε ρυθμό στην επίθεση, αλλά συνεχίσαμε να προσπαθούμε. Προφανώς, στο 4ο δεκάλεπτο ο Γιοχάνες Τίμαν έβαλε τέσσερα – πέντε σερί σουτ. Μας έδωσε ενέργεια και “χτίσαμε” πάνω του».