Δύο ημέρες μετά την εντός έδρας συντριβή από την UNICS η CSKA επέστρεψε στις επιτυχίες. Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη τα βρήκε… μπαστούνια στο Βερολίνο, εντούτοις κατέβαλε τη μαχητική ALBA με 93-90 στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της EuroLeague και πανηγύρισε την 5η νίκη στα τελευταία έξι παιχνίδια της

Ο Johannes Voightmann (16 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ της CSKA (10-6), η οποία βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-0 στο 2’ και με 13-5 στο 4’, πριν προηγηθεί για πρώτη φορά στο 9’ με 19-20. Οι Βερολινέζοι δεν την άφησαν πάντως να πάρει τα ηνία, σε ένα ματς που είχε συνολικά 9 εναλλαγές στο σκορ και 8 ισοπαλίες.

Με τον Maodo Lo (26 πόντοι) στην καλύτερη βραδιά της καριέρας του, η ALBA (5-11) ξέφυγε με 58-51 στο 23’ και με 67-60 στο 28’, ωστόσο η ομάδα του Ιτούδη ισορρόπησε το παιχνίδι στην 4η περίοδο (73-74 στο 32’) και έκανε το καθοριστικό ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά, όταν προηγήθηκε με 84-91 μόλις 1’36’’ πριν από το τέλος. Κι όμως, το ματς κρίθηκε στο τελευταίο σουτ. Σε δύο (άστοχα) για την ακρίβεια, τα τρίποντα που έχασαν οι Da Silva και Eriksson στα τελευταία 5’’. Κάπως έτσι η ALBA υπέστη την 3η σερί ήττα της.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 48-48, 73-69, 90-93

Διαβάστε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

Η Zenit είδε ένα προβάδισμα 17 πόντων να κάνει φτερά στο Μονακό, δεν άφησε όμως και τη νίκη να πετάξει μέσα από τα χέρια της. Η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης έκανε ένα κρίσιμο σερί 0-11 στην 4η περίοδο και κατόρθωσε να αποδράσει με τη νίκη επί της Monaco (74-85), τη 2η στη σειρά έπειτα από τρεις διαδοχικές ήττες.

Ο Jordan Loyd πέτυχε 14 από τους 20 πόντους του στο 4ο δεκάλεπτο και οδήγησε επιθετικά τη Zenit (10-6), ενώ οι Billy Baron (19 πόντοι) και Arturas Gudaitis (15 πόντοι) ήταν επίσης πολύ καλοί. To “κλειδί” της νίκης για την ομάδα του Xavi Pascual, πάντως, ήταν ότι τελείωσε το ματς με 13/25 τρίποντα και τους Loyd, Barron να έχουν μαζί 10/13!

Ο Dwayne Bacon (21 πόντοι) ξεχώρισε από πλευράς Monaco (6-10), η οποία ηττήθηκε για 6η φορά στα τελευταία επτά παιχνίδια, παρότι κατόρθωσε να ξεπεράσει το κάκιστο ξεκίνημα (0-7 στο 3’, 4-14 στο 5’ και 14-31 στο 10’) και να ισοφαρίσει το σκορ πριν καν ολοκληρωθεί το 1ο ημίχρονο (43-43 στο 19’). Οι Μονεγάσκοι προηγήθηκαν μάλιστα για πρώτη φορά στο (48-47) και στο 33’ βρίσκονταν μπροστά με 65-61, πριν δεχτούν 11 αναπάντητους πόντους και γίνει το σκορ 65-72 στο 37’.

Τα δεκάλεπτα: 14-31, 43-45, 57-56, 74-85

Το… φλεγόμενο Aleksandar Nikolic Hall αποδείχθηκε απροσπέλαστο για άλλο ένα βράδυ. Ο Ερυθρός Αστέρας πήρε ώθηση από τους 6.894 θορυβώδεις οπαδούς του, είχε 10/18 τρίποντα (αν και μακράν η πιο άστοχη ομάδα της EuroLeague πίσω από τα 6,75μ.) και επικράτησε της Bayern με 81-78, σημειώνοντας την 3η νίκη στους τελευταίους τέσσερις αγώνες του. Η Bayern (7-9), από την άλλη, υπέστη τη 2η σερί ήττα της και την 4η στη σειρά μακριά από το Μόναχο, παρά την πολύ καλή εμφάνιση του Vladimir Lucic (21 πόντοι).

Ο Nikola Kalinic (20 πόντοι) ήταν ο κορυφαίος του Ερυθρού Αστέρα (7-9) σε ένα πολύ “κλειστό” παιχνίδι, στο οποίο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε για λεπτά να αποσπαστεί από την άλλη. Εν τέλει το κατάφεραν οι γηπεδούχοι, που ξέφυγαν με 78-70 στο 36’ χάρις σε ένα σερί 9-0.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 46-45, 65-67, 81-78