Ούτε η UNICS μπόρεσε να αμφισβητήσει τη Real στο… κάστρο της. Η ομάδα του Pablo Laso ήταν επιβλητική στο εξ αναβολής παιχνίδι της 19ης αγωνιστικής της EuroLeague και νίκησε εύκολα την UNICS 85-68. Πιο εύκολα ακόμα και απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ.

Οι Μαδριλένοι προηγήθηκαν ακόμα και με 31 πόντους διαφορά στο 28’ (69-38) και κυριάρχησαν απόλυτα στο γήπεδο, έχοντας 14/31 τρίποντα και 16 ριμπάουντ παραπάνω (41-25). Ο Walter Tavares (14 πόντοι, 11 ριμπάουντ) ήταν ο κορυφαίος από πλευράς Real (17-3), η οποία αριθμεί αισίως 6 σερί νίκες και έχει στρογγυλοκάτσει στην κορυφή της κατάταξης, παραμένοντας παράλληλα αήττητη στο γήπεδό της.

Ένα πεντάλεπτο διήρκεσε ουσιαστικά η αντίσταση της ομάδας του Velimir Perasovic στη Μαδρίτη. Η UNICS (12-8) προηγήθηκε 7-12 στο 4’, αλλά στα επόμενα επτά λεπτά δέχτηκε ένα επιμέρους 17-2 και βρέθηκε πίσω με 24-14 στο 11’. Οι Ρώσοι δεν απείλησαν ποτέ ξανά τη Real παρά την καλή εμφάνιση των Lorenzo Brown (13 πόντοι, 8 ασίστ) και Tonye Jekiri (13 πόντοι) χάνοντας μόλις για 2η φορά στα τελευταία επτά ματς.

Τα δεκάλεπτα: 21-14, 47-31, 74-45, 85-68

Διαβάστε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

VILLEURBANNE – BAYERN 68-77: “ΚΑΘΑΡΙΣΕ” ΑΠΟ ΝΩΡΙΣ

Απρόσμενα εύκολο βράδυ πέρασε και η Bayern στη Γαλλία, στο εξ αναβολής ματς για τη 18η αγωνιστική της EiuroLeague. Οι Βαυαροί είχαν το προβάδισμα από το 1ο μέχρι το τελευταίο λεπτό και νίκησαν εύκολα τη Villeurbanne 77-68, σημειώνοντας τη 2η συνεχόμενη νίκη τους.

Η μεγάλη ευστοχία (21/30 δίποντα, 11/23 τρίποντα) της Bayern (10-11) έκανε όλη τη διαφορά στο ματς. Η ομάδα του Andrea Trinchieri ξέφυγε στο 14’ με 18-31 χάρις σε ένα σερί 0-11, στο 21’ με 31-50 και δεν άφησε ποτέ τους γηπεδούχους να ρίξουν τη διαφορά κάτω από τους πόντους.

Ο Augustine Rubit (17 πόντοι, 10 ριμπάουντ) ήταν ο κορυφαίος των Βαυαρών, ενώ ο Youssoupha Fall (14 πόντοι) και ο Chris Jones (14 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Villeurbanne (9-12).

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 29-45, 42-61, 68-77