Όταν… ξύπνησε, ήταν αργά για τον Παναθηναϊκό στο Τελ Αβίβ. Οι “πράσινοι” έβαλαν 11 τρίποντα στα τελευταία 15 λεπτά, ωστόσο δεν κατάφεραν να κάνουν την ολική επαναφορά από το -20 και ηττήθηκαν από τη Maccabi του Γιάννη Σφαιρόπουλου με 77-73 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Σε αντίθεση με τον Παναθηναϊκό, η Armani και η Bayern ολοκλήρωσαν τις δικές τους ανατροπές σε Μιλάνο και Κάουνας αντίστοιχα. Η μεν Armani βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16 πόντους διαφορά στο 21’, αλλά νίκησε τελικά τη Villeurbanne 73-72 χάρις σε τρίποντο του Devon Hall 27’’ πριν από τη λήξη. Η δε Bayern ανέτρεψε διαφορά 16 πόντων στο 2ο ημίχρονο και κατέβαλε τη Zalgiris με 75-73, στο ματς των ουραγών.

Την πρώτη νίκη της σημείωσε η Anadolu Efes, έστω και δύσκολα επί της UNICS Kazan με 71-68, ενώ στο παιχνίδι που έκλεισε το πρόγραμμα της Πέμπτης (21/10) η Real επικράτησε της Fenerbahce με 70-69. Το τελικό σκορ έγραμε με 2/2 βολές ο Vincent Poirier 10,7’’ πριν από τη λήξη, κι ενώ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η “βασίλισσα” έβλεπε την πλάτη της τουρκικής ομάδας -ακόμα και με 11 πόντους διαφορά στο 18’.