Η Bayern δεν “κυνηγούσε” απολύτως τίποτα στη Μαδρίτη. Κι όμως, οι Βαυαροί ανέτρεψαν διαφορά 20 πόντων, νίκησαν τη Real 97-88 στο πλαίσιο της 34ης αγωνιστικής της EuroLeague και έριξαν την ομάδα του Pablo Laso στην 4η θέση της κατάταξης, ανεβάζοντας τον Ολυμπιακό στη 2η! Τι σημαίνει αυτό; Οι “ερυθρόλευκοι” θα αντιμετωπίσουν στα Playoffs τη Monaco.

Ο κατήφορος συνεχίζεται, λοιπόν, για την απογοητευτική Real (18-10), η οποία ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο στην 4η θέση της κατάταξης με 4 συνεχόμενες ήττες. Η αποψινή, μάλιστα, “πόνεσε”. Πολύ. Οι Μαδριλένοι είχαν 18/36 τρίποντα και προηγήθηκαν με 20 πόντους διαφορά στο 24’ (61-41) και με +19 στο 30’ (75-56), μοιάζοντας να κάνουν πάρτι απέναντι στην αδιάφορη Bayern. Όλα άλλαξαν όμως στην 4η περίοδο.

Οι Βαυαροί ροκάνισαν πολύ γρήγορα τη διαφορά, στο 37’ προηγήθηκαν με 82-84 για πρώτη φορά μετά το 2ο λεπτό (3-5) και ολοκλήρωσαν την 4η περίοδο με επιμέρους σκορ 13-38. Οι Ognjen Jaramaz (19 πόντοι) και Deshaun Thomas (16 πόντοι) ήταν οι κορυφαίοι από πλευράς Bayern (14-14), η οποία προερχόταν από 5 ήττες στα τελευταία 6 παιχνίδια, αλλά νίκησε τη Real για πρώτη φορά στη Μαδρίτη έπειτα από 4 ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις, παρότι έπαιζε για 3η φορά σε 5 βράδια!

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 52-34, 75-59, 88-97

Διαβάστε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

* Ο Othello Hunter “έπιασε” τον Mirsad Turkcan στην 8η θέση του ιστορικού πίνακα με 1287 ριμπάουντ.

CRVENA ZVEZDA – ANADOLU EFES 93-85: Η 5Η ΘΕΣΗ ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ ΤΗΣ MACCABI

Έπειτα από 4 ήττες στη σειρά ο Ερυθρός Αστέρας φρόντισε να αποχαιρετήσει τη σεζόν στην EuroLeague με θριαμβευτικό τρόπο. Η σερβική ομάδα έκλεισε το ματς με επιμέρους σκορ 11-1 στα τελευταία δύο λεπτά και νίκησε την Anadolu Efes 93-85. Παράλληλα, έδωσε την ευκαιρία στη Maccabi να σκαρφαλώσει στην 5η θέση, εφόσον κερδίσει το εξ αναβολής παιχνίδι με τη Fenerbahce (13/4, 19:30).

Παρά τις απουσίες των Micic, Beaubois η Efes προηγήθηκε 16-27 στο 7’ και είχε το προβάδισμα σε όλο το 1ο ημίχρονο, αλλά μετά την ανάπαυλα οι γηπεδούχοι γύρισαν τούμπα το τραπέζι. Προϊόντος του χρόνου πήραν τον έλεγχο και εν τέλει κατέκτησαν και τη νίκη χάρις στο εκρηκτικό φίνις. Ο Ερυθρός Αστέρας έδωσε μάλιστα τέλος και σε ένα σερί 6 ηττών στις αναμετρήσεις με την τουρκική ομάδα.

Τα δεκάλεπτα: 21-29, 40-40, 65-62, 93-85

MONACO – ALBA 91-74: “ΖΕΣΤΑΜΑ” ΕΝΟΨΕΙ ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΥ

Άλλη μία νίκη πρόσθεσε στο σακούλι της η Monaco. Η ομάδα Sasa Obradovic επικράτησε εύκολα της ALBA με 91-74 και ολοκλήρωσε την κανονική περίοδο με 5 συνεχόμενες νίκες, κάνοντας μία καλή προθέρμανση ενόψει της σειράς playoffs με τον Ολυμπιακό. Οι Dwyane Bacon (19 πόντοι) και Donatas Motiejunas (18 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Monaco, η οποία κέρδισε και τα τέσσερα δεκάλεπτα και δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 26-22, 49-37, 68-54, 91-74

* Ο Mike James έφτασε τις 888 ασίστ στην καριέρα του και ξεπέρασε τον Νίκο Ζήση (885) στη 12η θέση της EuroLeague.