Η Barcelona και η Bayern βάλθηκαν να καταρρίψουν το αρνητικό ρεκόρ πόντων, που έκαναν λίγο νωρίτερα η Armani και ο Ερυθρός Αστέρας στο Βελιγράδι. Δεν το έσπασαν όμως. Στο κάτω κάτω, αυτό που μετρούσε ήταν η νίκη και αυτή την πήρε εν τέλει η Barcelona, καθώς επικράτησε με 71-66 και έφτασε τις 3 νίκες στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια.

Ο Kyle Kuric (20 πόντοι) ήταν ο κορυφαίος της Barcelona (18-5), που έκανε το 11-1 εντός έδρας. Στην αντίπερα όχθη, οι Lucic (16 πόντοι), Jaramaz (15 πόντοι) οδήγησαν επιθετικά την Bayern (11-12), η οποία είδε ένα σερί τριών νικών να λαμβάνει τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 9-9, 28-29, 45-41, 71-66

Διαβάστε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

BASKONIA – ZENIT 82-90: ΕΝΑ ΞΕΣΠΑΣΜΑ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΟ

Όσο το παιχνίδι πήγαινε σε γρήγορο τέμπο, η Baskonia ήταν η καλύτερη ομάδα στη Βιτόρια. Όταν η Zenit αποφάσισε να ρίξει το ρυθμό και να παίξει άμυνα, όλα άλλαξαν. Η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης δέχτηκε μόνο 32 πόντους στο 2ο ημίχρονο και με ένα ξέσπασμα στην 4η περίοδο ξέφυγε με 68-79 στο 35’ χάρις σε ένα σερί 0-11 και έφτασε στη νίκη με 90-82.

Οι Baron (24 πόντοι), Loyd (23 πόντοι) και Mickey (16 πόντοι) ξεχώρισαν από τη Zenit (14-7), η οποία εδραιώθηκε στην 4η θέση της κατάταξης με την 6η νίκη στους τελευταίους 7 αγώνες. Οι Baldwin (16 πόντοι) και Enoch (15 πόντοι, 8 ριμπάουντ) ήταν οι πρώτοι σκόρερ από πλευράς Baskonia (7-15), δεν απέτρεψαν όμως την 4η διαδοχική ήττα για την ομάδα του Neven Spahia παρά το εντυπωσιακό ξεκίνημα (15-7 στο 5’).

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 50-44, 64-62, 82-90