Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο έκλεισε για τις Zenit St. Petersburg και UNICS Kazan η 10η αγωνιστική της φετινής EuroLeague, με τους πρώτους να κερδίζουν εύκολα την ALBA Berlin με 75-66 και τους τελευταίους να διασύρουν με 97-71 την πρωτοπόρο Armani Milano, αμφότερες στα πάτρια εδάφη τους!

UNICS- Armani 97-71

Στο δεύτερο χρονικά παιχνίδι αλλά πολύ πιο… τρελό, η UNICS ισοπέδωσε τους δευτεραθλητές Ιταλίας, ούσα σε τρομερή διάσταση σε άμυνα και επίθεση.

Συνολικά, 3 παίκτες πέτυχαν περισσότερους από 15 πόντους, με τους Isaiah Canaan, John Brown και OJ Mayo να είναι ασταμάτητοι με 53 κοινούς πόντους (10-16 τρίποντα) μέχρι και το 31′ -με τους φιλοξενούμενους να μετρούν μόλις 49 μέχρι εκείνο το σημείο!

Οι Ρώσοι -που πλέον μετρούν 4 νίκες στα τελευταία 5 ματς- δεν είχαν αντίπαλο επιθετικά με 59% ευστοχίας από το παρκέ, 50% σε 28 τρίποντα και 17 ασίστ σε 36 καλάθια, ενώ η αρμάδα του Messina εκτελούσε με μόλις 30% από μακρινή απόσταση -με τη διαφορά όχι μόνο να αγγίζει τους 20 αλλά και να τους ξεπερνάει ήδη από τα τέλη της 3ης περιόδου -φτάνοντας τόσο τους 30 όσο και τους 35 μέχρι το 37′.

Τέλος, όσον αφορά το ελληνικό στοιχείο, ο Ντίνος Μήτογλου έμεινε στους 4 πόντους (2-3 δίποντα) και τα 2 ριμπάουντ σε 13 λεπτά συμμετοχής, ο Mario Hezonja ήταν ιδιαίτερα άστοχος με 5 πόντους σε 6 σουτ, ο Kyle Hines μέτρησε 8 πόντους (4-4 δίποντα), 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ο Jerian Grant έμεινε στους 3 πόντους σε 15 λεπτά παρουσίας.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 44-33, 71-49, 97-71

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία ΕΔΩ.

Ζenit- ALBA 75-66

Με τον Jordan Loyd και την αμυντική της υπόσταση να είναι σε μεγάλη βραδιά, η Zenit κατάφερε να εγκλωβίσει κάτω από τους 70 πόντους την ALBA και να πετύχει την 4η συνεχόμενη νίκη της, ανεβαίνοντας στο 7-3 και την 4η θέση.

Ο Αμερικανός shot maker ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης με 25 πόντους (7-11 δίποντα, 3-6 τρίποντα), ενώ προσέθεσε ακόμα 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα στο λογαριασμό του, ενώ οι Mickey και Frankamp τον ακολούθησαν με 22 κοινούς πόντους αλλά και 4-9 τρίποντα.

Όπως αναφέρθηκε όμως, και η υπεροχή στα μετόπισθεν ήταν υποδειγματική, με τους Ρώσους να κρατούν την ALBA στους 66 πόντους σε 68 επιθέσεις, στα 22-59 σουτ αλλά και τα 7-22 τρίποντα, καταφέρvοντας έτσι να μην κινδυνεύσουν ποτέ ουσιαστικά (μικρότερη διαφορά στο δεύτερο ημίχρονο οι 5 πόντοι).

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 42-30, 59-50, 75-66