Η επίσημη πρεμιέρα της Barcelona στην EuroLeague της σεζόν 2020-21 ήταν αρκούντως πειστική. Η ομάδα του Sarunas Jasikevicius ήταν σαφώς ανώτερη στο ντέρμπι της πρεμιέρας με την CSKA και επικράτησε με 76-66, έχοντας κορυφαίους τους Brandon Davies (18 πόντοι) και Nikola Mirotic (17 πόντοι).

Ο Νικ Καλάθης είχε 7 πόντους και 7 ασίστ για τη Barca, η οποία δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα και προηγήθηκε μέχρι και με 14 πόντους διαφορά στο 15′ (33-19). Η CSKA κατόρθωσε να ρίξει τη διαφορά μέχρι τους δύο πόντους στο 31′ (57-55), ακολούθησε όμως ένα σερί 8-0 στα επόμενα 3′, που επανέφερε την τάξη στο Palau Blaugrana.

Η έκπληξη της πρεμιέρας έγινε στο εναρκτήριο ματς της σεζόν. Στην Κωνσταντινούπολη, συγκεκριμένα, όπου η Zenit St Petersburg νίκησε την Anadolu Efes 73-69. Ο Kevin Pangos (23 πόντοι, 7 ασίστ) ήταν ο ηγέτης των Ρώσων, που έκλεισαν το ματς με επιμέρους 13-6 στα τελευταία έξι λεπτά. Ο Vasilje Micic ήταν ο κορυφαίος της τουρκικής ομάδας με 17 πόντους και 9 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι επικράτησαν στα άλλα δύο ματς της ημέρας. Η Maccabi Tel Aviv νίκησε την Alba Berlin 80-73, έχοντας δημιουργήσει προηγουμένως μία διαφορά 15 πόντων (75-60 στο 33’). Ο Angelo Caloiaro (18 πόντοι) ήταν ο κορυφαίος της Maccabi, ενώ 8 πόντους είχε ο Tyler Dorsey. Κακό ντεμπούτο είχε ο Ante Zizic με 6 πόντους και 5 λάθη σε 15’25’’. Ο Marcus Eriksson (18 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ της γερμανικής ομάδας.

Τέλος, η Valencia είχε τον έλεγχο σχεδόν για 40 λεπτά, προηγήθηκε ακόμα και με 12 πόντους διαφορά (37-25 στο 17’), ωστόσο χρειάστηκε ένα καλάθι του Van Rossom 16’’ πριν από τη λήξη, για να καταβάλει τη Villeurbanne με 65-63. Ο Derrick Williams (15 πόντοι) και ο Mustapha Fall (14 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ για τις δύο ομάδες.