Ο Ολυμπιακός κατέρρευσε στο 4ο δεκάλεπτο και υπέστη την πιο βαριά φετινή ήττα του από την Anadolu Efes με 88-69 στην Κωνσταντινούπολη, πέφτοντας δύο θέσεις χαμηλότερα στην κατάταξη της EuroLeague μετά το πέρας της 10ης αγωνιστικής.

Στο μεγάλο ντέρμπι της βραδιάς η Barcelona ανέτρεψε διαφορά 10 πόντων στα τελευταία 9 λεπτά και νίκησε την CSKA του Δημήτρη Ιτούδη 81-73 στο Palau Blaugrana. Μία νίκη που έδωσε την ευκαιρία στην καταλανική ομάδα να επιστρέψει στην κορυφή της κατάταξης, καθώς λίγες ώρες νωρίτερα η UNICS διέλυσε με 26 πόντους διαφορά την Armani (97-71)! Η ρωσική ομάδα έφτασε τις 4 σερί εντός έδρας νίκες και τις τέσσερις στα τελευταία πέντε παιχνίδια συνολικά.

Από εκεί και πέρα, η Maccabi του ασταμάτητου Scottie Wilbekin επικράτησε πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ (95-84) της Monaco και έφτασε τις έξι νίκες στα τελευταία επτά παιχνίδια, ενώ η Zenit επιβλήθηκε σχετικά εύκολα της ALBA με 75-66 και έφτασε τις 4 σερί νίκες και το 4-1 στην Αγία Πετρούπολη. Η ομάδα του Βερολίνου, από την άλλη, αριθμεί 4 ήττες στα τελευταία 5 παιχνίδια της.

Όσον αφορά στα παιχνίδια που έγιναν την Τρίτη (16/11), η Zalgiris υποχρέωσε τον Παναθηναϊκό στην 4η σερί ήττα του με 76-69, σημειώνοντας παράλληλα την 1η φετινή νίκη της στην EuroLeague. Στο Μόναχο έγινε το πιο “κλειστό” ματς της βραδιάς, εκεί όπου η Bayern κατέβαλε τη Fenerbahce με 71-63. Στους άλλους δύο αγώνες η Baskonia συνέτριψε τον Ερυθρό Αστέρα 93-74, σπάζοντας ένα σερί 4 ηττών στο ντεμπούτο του Neven Spahija στον πάγκο των Βάσκων, ενώ η Real πέρασε σαν τρένο από το Astroballe, όπου νίκησε τη Villeurbanne 87-74.

Ο MVP ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Ο Scottie Wilbekin έκανε ατομικά ρεκόρ σε πόντους (37) και index rating (37), κερδίζοντας παράλληλα κατά κράτος τη μονομαχία με τον Mike James στο Τελ Αβίβ. Ο γκαρντ της Maccabi είχε αναλυτικά 7/10 δίποντα, 6/12 τρίποντα, 5/6 βολές, 8 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 λάθος σε 33 λεπτά.

ΟΙ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

* Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε για 6η συνεχόμενη φορά από την Anadolu Efes.

* Η UNICS δεν έχει ηττηθεί ποτέ στο Καζάν από την Armani. Έχει 3-0 εντός έδρας και 4-1 συνολικά απέναντι στην ιταλική ομάδα.

* Η Barcelona μετράει αισίως 4 σερί νίκες επί της CSKA.

* Η Real νίκησε τη Villeurbanne για 6ο συνεχόμενο παιχνίδι.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

* Ο Tyler Dorsey απέτυχε να σημειώσει τρίποντο έπειτα από 19 συνεχόμενα παιχνίδια με τουλάχιστον ένα εύστοχο.

* Ο Γιώργος Πρίντεζης έφτασε τα 385 επιθετικά ριμπάουντ στην καριέρα του και “έπιασε” στη 12η θέση της ιστορικής λίστας τον Τούρκο Mirsad Turkcan.

* Η CSKA ευστόχησε σε 8 τρίποντα στην 3η περίοδο της αναμέτρησης με την Barcelona, ισοφαρίζοντας το σχετικό ρεκόρ της EuroLeague.

* Η Barcelona επιχείρησε 51 σουτ μέσα από τη ρακέτα, τα περισσότερα από κάθε άλλη ομάδα τη φετινή χρονιά.

* Η UNICS πέτυχε 20 πόντους από δεύτερες ευκαιρίες έναντι μόλις 2 της Armani στο Καζάν. Παρεμπιπτόντως, η ρωσική ομάδα προηγήθηκε ακόμα και με 35 πόντους διαφορά (95-60 στο 36’) απέναντι στην Armani, η οποία μετρούσε τρεις σερί νίκες μέχρι το συγκεκριμένο ματς. Στο ίδιο παιχνίδι (το υπ’ αριθμόν 5000 στη σύγχρονη ιστορία της EuroLeague) η UNICS ισοφάρισε το ρεκόρ ομάδας για εύστοχα τρίποντα (14).