Απλά ισοπεδωτικός! Ο Ολυμπιακός έκανε ένα ιστορικό 1ο δεκάλεπτο, προηγήθηκε με 28 πόντους διαφορά στο 30′ και συνέτριψε τη Maccabi 90-73, παραμένοντας αήττητος στο ΣΕΦ (7-0) μετά το πέρας της 11ης αγωνιστικής της EuroLeague.

Από εκεί και πέρα, η Barcelona έκανε περίπατο στη Γαλλία, όπου συνέτριψε τη Villeurbanne 80-60 και έφτασε τις 3 σερί νίκες. Η γαλλική ομάδα, από τη μεριά της, αριθμεί πλέον 3 σερί ήττες… Στην Αγία Πετρούπολη η Zenit επικράτησε δύσκολα της Armani με 74-70 και έφτασε τις 5 σερί νίκες, ενώ τη 2η φετινή εκτός έδρας νίκη της σημείωσε η CSKA στη Βιτόρια με 80-74, υποχρεώνοντας παράλληλα την Baskonia σε 5η ήττα στους τελευταίους έξι αγώνες.

Στα άλλα παιχνίδια της βραδιάς οι Mario Hezonja, Lorenzo Brown οδήγησαν την UNICS σε turnaround 32 πόντων (από το -18 στο +14) και νίκη επί της ALBA με 85-71, ενώ η Anadolu Efes “καθάρισε” τη Monaco με 98-77 και συμπλήρωσε τρεις νίκες στη σειρά. Τέλος, η Zalgiris νίκησε εύκολα τη Fenerbahce 86-75 και “έπιασε” στην κατάταξη τον Παναθηναϊκό, ρίχνοντας παράλληλα ακόμα πιο χαμηλά την τουρκική ομάδα.

Στα δύο παιχνίδια που έγιναν την Πέμπτη (18/11), ο Παναθηναϊκός έκανε χαρακίρι στο Μόναχο, όπου υπέστη την 5η συνεχόμενη ήττα του από την Bayern με 81-78, ενώ η Real επικράτησε σχετικά εύκολα του Ερυθρού Αστέρα με 79-67, φτάνοντας αισίως τις 4 σερί νίκες.

Ο MVP ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Ο Lorenzo Brown ήταν ο οδηγός της UNICS στην ανατροπή της βραδιάς και τη νίκη επί της ALBA. Ο Αμερικανός γκαρντ συγκέντρωσε 31 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης, έχοντας 21 πόντους, 7/11 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ και 2 κλεψίματα σε 33’30’’.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ/ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

* Η διαφορά των 27 πόντων (35-8) με την οποία κέρδισε την 1η περίοδο ο Ολυμπιακός, αποτελεί ρεκόρ για το 1ο δεκάλεπτο στη σύγχρονη ιστορία της EuroLeague.

* Ο Mantas Kalnietis έκανε το πρώτο του νταμπλ-νταμπλ (11 πόντοι, 11 ασίστ) στην EuroLeague ύστερα από 185 αγώνες!

* Ο Nicolas Laprovittola ισοφάρισε το ρεκόρ της Barcelona με τα επτά εύστοχα τρίποντα στη Γαλλία.

* Ο Marko Guduric έφτασε τις 26 συνεχόμενες εύστοχες βολές στο Κάουνας.

* Ο Παναθηναϊκός διανύει το χειρότερο ξεκίνημα της ιστορίας του στην EuroLeague έπειτα από 11 αγώνες (2-9), ξεπερνώντας το 3-8 που είχε πέρυσι τέτοια εποχή. Παράλληλα, η 5η συνεχόμενη ήττα αποτελεί ισοφάριση του “πράσινου” αρνητικού ρεκόρ, το οποίο καταγράφηκε τη σεζόν 2020-21.