Ο Ολυμπιακός ήταν χάρμα ιδέσθαι στο Μιλάνο. Οι “ερυθρόλευκοι” εκτέλεσαν την Armani με 18/33 τρίποντα (και με 12/16 από το 1ο ημίχρονο) και έφτασαν εύκολα στη νίκη με 93-72, την πρώτη τους μακριά από το ΣΕΦ στην EuroLeague έπειτα από τέσσερις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια. Παράλληλα ο Ολυμπιακός προσπέρασε και την ιταλική ομάδα στην κατάταξη, η οποία δεν άλλαξε ιδιαίτερα μετά τα τέσσερα σημερινά ματς για τη 12η αγωνιστική.

ΑΠΙΘΑΝΟ ΦΙΝΑΛΕ ΜΕ BUZZER BEATER ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ!

Το ματς της βραδιάς ήταν αναμφίβολα το γαλλικό ντέρμπι, στο οποίο η Villeurbanne πήρε τη νίκη επί της Monaco (84-85) και έσπασε ένα σερί τριών ηττών με τον πιο… τρελό τρόπο. Με 2,8’’ να απομένουν για τη λήξη, ο William Howard έκανε λάθος στην επαναφορά, έπιασε τη μπάλα και από το κέντρο του γηπέδου ευστόχησε σε ένα απίθανο τρίποντο, χαρίζοντας στην ομάδα του τη νίκη. Η Monaco πέτυχε 33 πόντους από λάθη αντιπάλου στο συγκεκριμένο ματς! Κι όμως υπέστη την 3η σερί ήττα της

Στο Βελιγράδι η UNICS ήταν (πάλι) εντυπωσιακή, δημιούργησε νέα ρεκόρ ομάδας με 15 εύστοχα τρίποντα και 24 ασίστ, έκανε σμπαράλια την κορυφαία άμυνα της EuroLeague και συνέτριψε τον Ερυθρό Αστέρα 98-78, φτάνοντας τις τέσσερις σερί νίκες. Η σερβική ομάδα, από την άλλη, μετράει πλέον τρεις σερί ήττες.

Ο Sarunas Jasikevicius δεν… λυπήθηκε την αγαπημένη του Zalgiris στη Βαρκελώνη. Παρά την απουσία του Νικ Καλάθη η Barcelona διέλυσε τη λιθουανική ομάδα 96-73, έχοντας 14/26 τρίποντα, 19/31 δίποντα και σταθερά τον έλεγχο από την αρχή μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Αυτή ήταν η 4η σερί νίκη για την Barca (που έχει και 6-0 εντός έδρας) και η 13η σερί ήττα εκτός έδρας για τη Zalgiris, που έχει 0-7 φέτος μακριά από το Κάουνας.

Στα παιχνίδια της Πέμπτης (25/11) ο Παναθηναϊκός ξεπέρασε το αρχικό 0-12, νίκησε τη Zenit 70-64 και έδωσε τέλος στο μεγαλύτερο σερί ηττών του στη σύγχρονη ιστορία της EuroLeague. Παράλληλα, έδωσε τέλος και στο σερί των 5 νικών που έτρεχε η ρωσική ομάδα… Από εκεί και πέρα, η ALBA είχε 15/29 τρίποντα και υποχρέωσε σε νέα ήττα τη Maccabi με 91-86, ενώ η Real διέλυσε την Baskonia στη Βιτόρια 88-60 και αριθμεί πλέον 5 νίκες στη σειρά.

Στη Μόσχα ο Will Clyburn “μίλησε” στο τέλος και οδήγησε την CSKA στη δύσκολη νίκη επί της Bayern με 77-74, ανατρέποντας προηγουμένως διαφορά 13 πόντων στο 2ο ημίχρονο. Τέλος, τη ξέφρενη πορεία της συνέχισε η Anadolu Efes, η οποία ανέτρεψε διαφορά 11 πόντων στην τελευταία περίοδο και επικράτησε της Fenerbahce με 89-84, φτάνοντας τις 4 σερί νίκες. Αντιστρόφως ανάλογη είναι η πορεία της Fener, η οποία αριθμεί πλέον 4 ήττες στη σειρά.

Ο MVP ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Ο William Howard στέρησε από τον Γιώργο Παπαγιάννη το πρώτο του βραβείο MVP της αγωνιστικής. Ο Γάλλος φόργουορντ συγκέντρωσε 33 μονάδες στη νίκη της Villeurbanne επί της Monaco και κατέκτησε έτσι το βραβείο του MVP για τη 12η αγωνιστική, έχοντας 23 πόντους, 5/5 τρίποντα, 3/5 δίποντα, 2/4 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα και 1 λάθος σε 37’. Ο Howard έβαλε βέβαια και το σουτ της χρονιάς, με το νικητήριο τρίποντο από το κέντρο του γηπέδου, που έκρινε το γαλλικό ντέρμπι!

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ/ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

* Ο Ολυμπιακός πέρα από ρεκόρ ομάδας σε εύστοχα τρίποντα (18), ισοφάρισε και αυτό της EuroLeague για τα περισσότερα σε ένα ημίχρονο (12), το οποίο είχε σημειώσει αρχικά η CSKA στις 5/12/2014 σε έναν αγώνα με την Cedevita. Οι “ερυθρόλευκοι” έσπασαν επίσης και το ρεκόρ ομάδας για τους περισσότερους πόντους σε ένα ημίχρονο (60). Το προηγούμενο ήταν 59 από έναν αγώνα με την Bayern το 2013, το οποίο ισοφάρισε κόντρα στην Baskonia το 2014.

* Ο Ερυθρός Αστέρας δέχτηκε από την UNICS σχεδόν 28 πόντους πάνω από το μέσο όρο του (70,6) στην άμυνα… Η Armani δέχτηκε 22 πόντους πάνω από το δικό της μέσο όρο στη σεζόν (71,1) από τον Ολυμπιακό. Μέχρι τη 12η αγωνιστική ο Ερυθρός Αστέρας και η Armani είχαν αντίστοιχα την 1η και τη 2η καλύτερη άμυνα της EuroLeague. Και στα δύο παιχνίδια οι αντίπαλοί τους έκαναν ρεκόρ ομάδας σε εύστοχα τρίποντα!

* Ο Kyle Kuric έφτασε τις 49 συνεχόμενες εύστοχες βολές.

* Ο Marial Shayok είχε 4/4 τρίποντα στην ήττα της Fenerbahce από την Anadolu Efes, ενώ ο συνολικός απολογισμός του μέχρι χθες στην EuroLeague ήταν 3/14 από την περίμετρο.

* Η Anadolu Efes έκανε ένα από τα μεγαλύτερα φετινά σερί πόντων στη νίκη επί της Fenerbahce (0-17 από το 7’ έως το 12’).

Η ΠΑΡΑΔΟΣΗ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

* Η Barcelona νίκησε τη Zalgiris για 6η συνεχόμενη φορά. Συνολικά η καταλανική ομάδα έχει ρεκόρ 25-5 απέναντι στους Λιθουανούς.