Πέρασε και από το Καζάν ο Ολυμπιακός! Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα κατέβαλε στην παράταση την UNICS με 87-84, σε ένα συγκλονιστικό και σκληρό παιχνίδι για τη 13η αγωνιστική της EuroLeague, η ολοκλήρωση της οποία βρίσκει τους “ερυθρόλευκους” μόνους τους στην 3η θέση μετά τα στραβοπατήματα της Armani και της Zenit!

Στο Βερολίνο η ALBA… δούλεψε για τον Ολυμπιακό, καθώς υποχρέωσε την Armani Milano σε 4η συνεχόμενη ήττα με 81-76. Λίγο νωρίτερα ο Ερυθρός Αστέρας έκανε σμπαράλια την επίθεση της Zenit και τη νίκησε δια περιπάτου μέσα στην Αγία Πετρούπολη με 69-58.

Στο μεταξύ, θρίλερ έγινε και το μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής στην Κωνσταντινούπολη, εκεί όπου η Barcelona ανέτρεψε διαφορά 12 πόντων στο 2ο ημίχρονο, κατέβαλε στην παράταση την Anadolu Efes με 95-93 και έφτασε τις 5 σερί νίκες.

Όσον αφορά στα πέντε παιχνίδια που διεξήχθησαν την Πέμπτη (2/12), κοινό στοιχείο όλων ήταν ότι επικράτησαν οι έδρες. Στη Μόσχα η πολύ εύστοχη CSKA συνέτριψε τον Παναθηναϊκό 97-77 και υποχρέωσε τους “πράσινους” σε 17η συνεχόμενη ήττα εκτός ελληνικών συνόρων. Από εκεί και πέρα, η Fenerbahce επικράτησε της Monaco με 93-83, η Bayern κατέβαλε τη Villeurbanne με 73-65, η Zalgiris νίκησε την Baskonia 72-68 και η Real τη Maccabi 72-70 χάρις σε λέι-απ του Guerschon Yabusele 3,2’’ πριν από τη λήξη.

Ο MVP ΤΗΣ 13ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

Ο Sasha Vezenkov δεν ήταν απλά ο κορυφαίος του Ολυμπιακού στο Καζάν. Ήταν ο κορυφαίος και όλης της 13ης αγωνιστικής, συγκεντρώνοντας 36 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης. Ο Βούλγαρος φόργουορντ είχε 22 πόντους, 7/7 βολές, 3/3 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα (ατομικό ρεκόρ), 1 κόψιμο και 2 λάθη σε 38’10’’.

ΤΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ/ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΞΕΧΩΡΙΣΑΝ

* Η UNICS δεν έχει κερδίσει ποτέ αγώνα της EuroLeague, που κρίθηκε στην παράταση. Έχει 0-4 συνολικά. Έχασε το πρώτο ματς που πήγε σε παράταση τη σεζόν 2010-11, το δεύτερο το 2016-17 και τα τελευταία δύο την τρέχουσα αγωνιστική περίοδο.

* Ο Chris Singleton έχασε αγώνα στην EuroLeague έπειτα από 214 συνεχόμενες συμμετοχές, δίνοντας τέλος στο μεγαλύτερο σερί στην ιστορία της διοργάνωσης. Ήταν η πρώτη φορά που ο Αμερικανός σέντερ δεν μπόρεσε να αγωνιστεί σε ματς της EuroLeague.

* Ο Kyle Kuric αριθμεί πλέον 53 σερί εύστοχες ελεύθερες βολές, μετά τις 4/4 που είχε στην Κωνσταντινούπολη.

ΟΙ ΠΑΡΑΔΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

* Ο Ολυμπιακός αγνοεί την ήττα στα παιχνίδια με την UNICS, έστω και σε πολύ μικρό δείγμα. Έχει 3-0 μετά την αποψινή νίκη.

* Η Barcelona νίκησε την Anadolu Efes έπειτα από 4 σερί ήττες από την τουτκική ομάδα.