Η αγωνιστική δράση της πρώτης ημέρας της 7ης αγωνιστικής της EuroLeague μοιράστηκε σε 2 παιχνίδια σε Γερμανία και Ιταλία -με τις Bayern Munchen και Armani Milano να καταφέρνουν να κάμψουν την αντίσταση των ALBA Berlin και Ερυθρού Αστέρα με 82-69 και 79-62, αντίστοιχα.

Armani Milano- Ερυθρός Αστέρας

Με απόλυτο όπλο την τρομερή της έναρξη στο ματς -όπου προηγήθηκε τόσο με 13-0 όσο και με 24-4 στη συνέχεια- η Armani είχε πολύ εύκολο κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα, έναντι του οποίου επικράτησε εν τέλει με …

Η διαφορά μάλιστα από εκείνο το σημείο μέχρι και το φινάλε του αγώνα έπεσε μόλις 3 φορές σε μονοψήφια κλίμακα, με το 10-3 σερί των Ιταλών στο 4ο δεκάλεπτο να μετατρέπει το 62-50 του τέλους της τρίτης περιόδου σε 72-53 στο 34′ -τελειώνοντας την υπόθεση νίκης.

Ο Ντίνος Μήτογλου σταμάτησε στους 9 πόντους (4-6 δίποντα) και τα 3 ριμπάουντ, ενώ οι Shields και Daniels πήραν… φωτιά από μακρινή απόσταση με 6-10 τρίποντα (και 30 κοινούς πόντους)!

Από την άλλη μεριά, ο Mitrovic ήταν ο κύριος διακριθέντας με 16 πόντους (7-8 δίποντα), 4 ριμπάουντ και 2 τελικές πάσες.

Τα δεκάλεπτα: 24-6, 36-24, 62-50, 79-62

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία ΕΔΩ.

ALBA Berlin- Bayern Munchen

Με τον Hilliard να συνεχίζει τις άκρως ενθαρρυντικές του εμφανίσεις τη φετινή σεζόν και να τελειώνει τον αγώνα με 25 πόντους (4-8 δίποντα, 4-9 τρίποντα), 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ, η Bayern κατάφερε να πάρει τον γερμανικό… εμφύλιο με την ALBA με 82-69 στο Βερολίνο, φτάνοντας έτσι τις 2 σερί νίκες.

Το παιχνίδι ήταν πολύ κοντά καθ’ όλη τη διάρκειά του, αλλά με ένα ηχηρό 5-14 σερί στο φινάλε, η αρμάδα του Μονάχου έφτασε εν τέλει στο ροζ φύλλο αγώνα -εκτελώντας με 63% από το τρίποντο στην 4η περίοδο-, που είναι και το 3ο σε ισάριθμα ματς στην εν λόγω έδρα.

Εκτός του Hilliard, ακόμα ήταν εξαιρετικοί οι Weller- Babb και Hunter με 29 κοινούς πόντους, 10 ριμπάουντ αλλά και 12-17 σουτ, ενώ για τους ηττημένους, ο Lo ήταν ασταμάτητος με 23 πόντους και 3-6 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-37, 55-57, 69-82