Η έκπληξη της ημέρας έγινε στη Γαλλία, εκεί όπου η Villeurbanne νίκησε την CSKA και τα προβλήματά της για την 6η αγωνιστική της EuroLeague. Λίγο νωρίτερα η Real είχε κατορθώσει να φύγει με το “διπλό” από την Αγία Πετρούπολη, φτάνοντας παράλληλα και τις τέσσερις συναπτές νίκες στη διοργάνωση.

VILLEURBANNE – CSKA 70-68: ΤΗΣ ΕΚΟΨΕ ΤΗ ΦΟΡΑ

Για κάποιο λόγο η Villeurbanne έχει τον… τρόπο της με την CSKA. Η γαλλική ομάδα νίκησε την CSKA (70-68) για 3η φορά σε έξι μεταξύ τους αναμετρήσεις στην EuroLeague, σπάζοντας παράλληλα και το νικηφόρο σερί που έτρεχαν μέχρι πρότινος οι Ρώσοι (4-0) στη διοργάνωση παρά τις απουσίες των Milutinov, Shengelia, Grigonis.

Η Villeurbanne (4-2) το κατάφερε χάρις στην άμυνα και το σθένος της, αφού προηγουμένως απώλεσε μία διαφορά 18 πόντων (23-5 στο 8’) και είδε την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να προηγείται με 51-56 στο 30’. Κι όμως, η ομάδα του TJ Parker ανασυγκροτήθηκε, δεν άφησε την CSKA να σημειώσει ούτε ένα καλάθι στα τελευταία 4,5 λεπτά και τελείωσε το ματς με επιμέρους 8-2.

Ο Elie Okobo (14 πόντοι) πέτυχε οκτώ πόντους στα τελευταία έξι λεπτά και ήταν για ένα ακόμα παιχνίδι ο οδηγός της ASVEL μαζί με τον Youssoupha Fall (12 πόντοι, 10 ριμπάουντ), που βοήθησε την ομάδα του να σαρώσει τα ριμπάουντ (50-33), παρά την απουσία του Κώστα Αντετοκούνμπο. Ο Daniel Hackett (16 πόντοι) και ο Johannes Voightmann (13 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της CSKA (4-2), που είχε την ευκαιρία να “κλέψει” το ματς στο φινάλε, μόνο που το τρίποντο του Clyburn ήταν τελείως άστοχο.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 39-30, 53-56, 70-68

Διαβάστε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ

ZENIT – REAL 68-75: ΔΕΝ ΧΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΓΙΑ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ

Η Real συνέχισε ακάθεκτη την ανοδική πορεία της και στην Αγία Πετρούπολη, όπου επικράτησε με 75-68 της Zenit και σημείωσε την 4η σερί νίκη της, καθώς και την πρώτη μακριά από τη Μαδρίτη. Ο Thomas Huertel (15 πόντοι, 6 ασίστ) ήταν ένας από τους τέσσερις παίκτες που σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων για τη Real (5-1), η οποία έβαλε τις βάσεις για τη νίκη με ένα επιμέρους 2-14 στην 4η περίοδο, όταν ξέφυγε με 61-73 στο 37’.

Ο Bully Baron (14 πόντοι) ήταν ο πρώτος σκόρερ από πλευράς Zenit (3-3), η οποία απέτυχε για άλλη μία φορά να νικήσει τη “βασίλισσα”. Οι Μαδριλένοι αριθμούν πλέον τέσσερις νίκες σε ισάριθμες αναμετρήσεις με τη Zenit στην EuroLeague και έχουν ρεκόρ 3-0 στην Αγία Πετρούπολη.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 40-39, 57-59, 68-75