Με νίκες συνέχισαν στην 28η αγωνιστική της EuroLeague οι Ερυθρός Αστέρας και ALBA Berlin, οι οποίοι υπερασπίστηκαν τις έδρες τους κόντρα σε Baskonia και Zalgiris Kaunas, αντίστοιχα, το βράδυ της Πέμπτης (3/3).

Ερυθρός Αστέρας – Baskonia 86-83

Σκοράροντας 31 ολόκληρους πόντους στην 4η περίοδο, οι Σέρβοι κατάφεραν να κερδίσουν πιο εύκολα από αυτό που δείχνει το τελικό σκορ τους Βάσκους, καταφέρνοντας έτσι να φτάσουν στην 2η συνεχόμενη επιτυχία τους μετά την εξ αναβολής αναμέτρηση με την Fener.

Για τους γηπεδούχους, οι Mitrovic και Walters ήταν ασταμάτητοι με 35 κοινούς πόντους, 8 ριμπάουντ και 4 ασίστ και από κοινού με το εκκωφαντικό 41% σε 22 τρίποντα οδήγησαν την ομάδα τους στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 41-41, 55-56, 86-83

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης πατώντας ΕΔΩ.

ALBA- Zalgiris 82-74

Δεχόμενοι μόλις 6 πόντους στη 2η περίοδο και 30 στο πρώτο μέρος οι Γερμανοί εθεσαν από νωρίς τις βάσεις για ένα εύκολο βράδυ κόντρα στους «καυτούς» Λιθουανούς, που μετρούσαν 3 σερί νίκες.

Μάλιστα, ακόμα και όταν οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν τα ψυχικά αποθέματα και να φτάσουν μέχρι και το -3 (73-70) λίγο πριν το τέλος, οι οικοδεσπότες απάντησαν με ένα ηχηρό 9-3 σερί και «καθάρισαν» ουσιαστικά την υπόθεση «νίκη».

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 44-30, 59-50, 82-74