ASVEL-Real Madrid 71-75: Απόδραση από το Αστρομπάλ

Ακόμη μια νίκη στο σακούλι για τη Real Madrid η οποία αν και κινδύνευσε στο τέλος επικράτησε της ASVEL με 75-71 και πλέον χτυπάει τη πόρτα της πρώτης θέσης. Πρώτος σκόρερ για τη Βασίλισσα ήταν ο Causer με 14 πόντους ενώ από πλευράς των Γάλλων διακρίθηκε ο De Colo με 13.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά την αναμέτρηση και με όπλο τη ρακέτα τους πήραν προβάδισμα με 16-8. Μάλιστα, οι Tavares και Yabusele κυριάρχησαν μέχρι και την έναρξη της δεύτερης περιόδου όταν και έδωσαν στην ομάδα τους διαφορά 12 πόντων (16-28). Στην εξίσωση μπήκαν και οι Deck και Causer οι οποίοι διατηρούσαν τη Real σε απόσταση ασφαλείας. Η έναρξη της τρίτης περιόδου ήταν επανάληψη του πρώτου μέρους όπου η Real προηγούνταν με μεγάλες διαφορές με όπλο τον ανοιχτό ρυθμό και τη καλή άμυνα (44-59). Κάπου εκεί, η ASVEL πάτησε γκάζι και η Βασίλισσα χαλάρωσε. Οι De Colo και Mathews έφτασαν τη διαφορά στο -4 (60-64). Ο Bost βοήθησε και αυτός στην υπόθεση ανατροπής αλλά η Real ήταν πιο ψύχραιμη στο τέλος και πήρε τη νίκη (71-75).

Τα δεκάλεπτα: 10-20, 32-47, 54-63, 71-75.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

Baskonia-Valencia 114-75: Επιβλητικοί Βάσκοι που έτρεχαν με 114

Σε περίπατο μετέτρεψε τον Ισπανικό εμφύλιο η Baskonia που επιβλήθηκε άνετα της Valencia με 114-75 και βρίσκεται γερά στο κόλπο για τη πρόκριση της στην οκτάδα. Πρώτος σκόρερ για τους Βάσκους ήταν ο Hommes με 24 πόντους ενώ από πλευράς Valencia διασώθηκε ο Lopez-Arostegui με 13.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης και οι γηπεδούχοι μπήκαν έχοντας ελαφρύ προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του πρώτου δεκαλέπτου (27-24). Καθώς περνούσε η ώρα και ενώ μπήκε η δεύτερη περίοδος, η Valencia έκανε αβίαστα λάθη και οι Βάσκοι με πρωταγωνιστές τους Hommes και Thompson προηγήθηκαν με +9 (57-48). Στη τρίτη περίοδο, οι γπεδούχοι άνοιξαν για τα καλά το ρυθμό και με σταθερή ευστοχία προηγούνταν με 81-64 ενώ οι φιλοξενούμενοι έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν. Η τέταρτη περίοδος ήταν απλά τυπική διαδικασία με τους Βάσκους να πετυχαίνουν μια επιβλητική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 57-48, 81-64, 114-75.