ALBA-Baskonia 86-91: Ίδρωσε αλλά κέρδισαν οι Βάσκοι

Παρά το καλό τρίτο δεκάλεπτο, η ALBA επανήλθε στο τέταρτο, ωστόσο η Baskonia ήταν αυτή που πήρε τη νίκη. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Mcintyre με 17 πόντους ενώ από πλευράς ηττημένων ξεχώρισε ο Schneider με 17.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με υψηλό tempo και για τις δύο ομάδες αλλά τους Βάσκους να έχουν ένα ελαφρύ προβάδισμα τεσσάρων πόντων (21-25). Στη δεύτερη περίοδο και οι δύο ομάδες παρουσίασαν επιθετικές αρετές με την ALBA να έχει πρωταγωνιστή τον Schneider και στην Baskonia τον Mcintyre.

Στη τρίτη περίοδο οι Βάσκοι πάτησαν το γκάζι και με επιμέρους 14-25 προηγήθηκαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (61-76) στο τέλος του δεκαλέπτου. Ωστόσο, η ALBA δεν τα παράτησε και με πρωταγωνιστή τον Schneider και με επιμέρους 25-13 έφτασε στο -3 (86-89). Ο Moneke όμως ευστόχησε σε 2/2 βολές και σφράγισε τη νίκη για τους Βάσκους.

Tα δεκάλεπτα: 21-27, 47-51, 61-76, 86-91.

Δείτε τα στατιστικά του αγώνα ΕΔΩ.

ASVEL-Partizan 62-88: Με μπροστάρη τον Nunnaly εύκολα οι Παρτιζάνοι

Τη πρώτη νίκη στη Euroleague πανηγυρίζει η Partizan και μάλιστα άνετα απέναντι στην ASVEL. Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Nunnaly με 17 πόντους και από πλευράς ηττημένων διακρίθηκε ο Jackson με 16.

Ξεκίνημα της αναμέτρησης με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν ότι πατούν καλύτερα στο παρκέ και με πρωταγωνιστές τους Dozier και Kaminsky προηγήθηκαν με +7 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου (10-17). Στο δεύτερο μέρος, η ASVEL είχε αρκετά νεκρά διαστήματα με τη Partizan να το εκμεταλλεύεται και να παίρνει διψήφια διαφορά (29-43).

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι συνέχιζαν να επιβάλλουν το ρυθμό τους με τον Nunnaly να είναι ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων. Έτσι, η Partizan άνοιγε τη ψαλίδα όσο περνούσε η ώρα ακόμη και πάνω από τους 20 (48-72). Η εξέλιξη δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος της αναμέτρησης με τη Partizan να παίρνει τη πρώτη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 10-17, 29-43, 48-72, 62-88.