Παρτίζαν – Μπαρτσελόνα 83-92

Πέρασε και από το Βελιγράδι η ασταμάτητη Μπαρτσελόνα, η οποία λίγες μέρες μετά το μεγάλο διπλό στο ΣΕΦ επί του Ολυμπιακού λύγισε με 92-83 την Παρτίζαν για την 3η αγωνιστική της Ευρωλίγκα.

Η τριάδα των Λαπροβίτολα (20 πόντοι, 6-10 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ερνανγκόμεθ (15 πόντοι, 4 ριμπάουντ) και Ντα Σίλβα (13 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ) τράβηξαν το μεγαλύτερο κουπί στα της επίθεσης, ενώ ο Βέσελι τα έκανε όλα στο παρκέ για άλλη μια φορά με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 22 λεπτά παρουσίας.

Αυτή μάλιστα ήταν η 5η διαδοχική νίκη της ομάδας της Καταλονίας στο εν λόγω γήπεδο από το 2012, ενώ η τελευταία της ήττα εκεί έλαβε χώρα στην παράταση το μακρινό πια 2010.

Ανατολού Εφές – Βιλερμπάν 89-84

Έσπασε το ρόδι η Εφές! Η ομάδα του κόουτς Τσαν υποδέχθηκε και λύγισε στην Πόλη την ΑΣΒΕΛ με 89-84 για την 3η στροφή και έφτασε στην πρώτη της νίκη στη φετινή διοργάνωση.

Το δίδυμο των Κλάιμπερν (19 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Λάρκιν (16 πόντοι, 6 ριμπάουντ, 6 ασίστ) τα έκανε όλα για τους Τούρκους των 9-23 τριπόντων και των 22-30 διπόντων, που δε δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στη νίκη κόντρα στους Γάλλους που τους άγχωσαν βέβαια λίγο προς το φινάλε.

Τέλος, αξίζει φυσικά να αναφερθεί το γεγονός πως η Βιλερμπάν σε οκτώ απόπειρες από το 2000 σε πρώτο χρόνο αλλά και από το 2020 σε δεύτερο χρόνο δεν έχει περάσει ποτέ από την έδρα της Εφές.

Μπασκόνια – Μπάγερν Μονάχου 76-68

Συγκλονιστική Μπάγερν, άλωσε τη χώρα των Βάσκων! Η ομάδα του Λάσο χάρις σε μια φοβερή 4η περίοδο της τάξης του 6-19 επί μέρους σκορ έκανε την ολική επιστροφή στην έδρα της Μπασκόνια, πέρασε από τη Βασκονία με 76-68 και ανέβηκε στο 2-1 για φέτος.

Η τριάδα των Έντουαρντς (14 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Φρανσίσκο (12 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ) και Γκιφάι (11 πόντοι, 2 ριμπάουντ) τα έκανε όλα για τους Γερμανούς, οι οποίοι ήταν συγκλονιστικοί στην τελευταία περίοδο κρατώντας τους γηπεδούχους στο 19% σε 16 σουτ εντός πεδιάς, το απόλυτο μηδέν από την περίμετρο σε 5 σουτ αλλά και στα 4 λάθη στο δρόμο για ένα σπουδαίο διπλό.

Αυτή μάλιστα είναι και η δεύτερη νίκη στα τρία τελευταία μεταξύ τους ματς για τη Μπάγερν στην έδρα της Μπασκόνια.

Ρεάλ Μαδρίτης – Ζαλγκίρις Κάουνας 93-79

Συνεχίζει να αγνοεί το τι σημαίνει ήττα η Ρεάλ, με την αρμάδα από την Μαδρίτη να λυγίζει μάλλον εύκολα και την Ζαλγκίρις Κάουνας με 93-79 στο δρόμο για το 3-0 φέτος.

Οι Πουαριέρ (18 πόντοι, 7 ριμπάουντ), Ντεκ (17 πόντοι) και Καμπάτσο (18 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ) ήταν σε συγκλονιστικό βράδυ για τη Βασίλισσα, η οποία πέτυχε 12 εύστοχα τρίποντα και ούσα την ίδια στιγμή ασταμάτητη στο ζωγραφιστό με 44 πόντους εκεί δύσκολα θα έχανε ένα τέτοιο ματς στο σπίτι της.

Για την ιστορία, στα τελευταία 17 ματς τους στη Μαδρίτη, η Ρεάλ μετράει πια 16 νίκες.