Φενέρμπαχτσε – Βιλερμπάν 101-86

Χτίζει σερί με τρομερή ανατροπή η Φενέρ, η οποία ήταν απίθανη στο δεύτερο ημίχρονο κόντρα στην Βιλερμπάν, νίκησε με 101-86 και ανέβηκε στο 3-1 για φέτος.

Αν και βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 18 πόντους στην 1η περίοδο, σταθερά με διψήφιες αποστάσεις στην 2η περίοδο (μόνο μια φορά έπεσε η διαφορά κάτω από τους 10 πόντους) αλλά και με 15 πόντους στις απαρχές της 3ης περιόδου, η Φενέρ έφερε τα πάνω κάτω με ένα επί μέρους σκορ της τάξης του 28-9 στα τελευταία λεπτά του εν λόγω δεκαλέπτου περνώντας μπροστά με 70-66.

Μέχρι τέλους με τους Ουίλμπεκιν (18 πόντοι, 3-7 τρίποντα), Γκούντουριτς (14 πόντοι), Χέιζ (14 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μότλι (14 πόντοι, 3 ριμπάουντ), Μπιμπέροβιτς (17 πόντοι, 5-8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ) και Καλάθη (7 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 2 κλεψίματα) σε σπουδαίο βράδυ οι Τούρκοι θα έφταναν σε μια μεγάλη όσο και δύσκολη επιτυχία.

Μπασκόνια – Ζαλγκίρις Κάουνας 82-99

Πέρασε και από τη Βασκονία η Ζαλγκίρις, με την αρμάδα από το Κάουνας να αλώνει την έδρα της Μπασκόνια με 99-82 και να ανεβαίνει στο 3-1 για φέτος.

Ακόμα και αν δε βρήκαν ποτέ λύσεις στο μαρκάρισμα των ασταμάτητων Μονέκε (32 πόντοι, 7-11 δίποντα, 4-8 τρίποντα) και Χάουαρντ (26 πόντοι, 6-13 τρίποντα), οι Λιθουανοί ήταν περισσότερο ομάδα στην Ισπανία και παίρνοντας 36 πόντους και 21 ριμπάουντ από το δίδυμο των Σμιτς και Μάνεκ αλλά και όντας ασταμάτητοι από την περίμετρο με 14-21 τρίποντα πέρασαν από μια δύσκολη εδώ και πολλά χρόνια έδρα -από όπου είχαν να περάσουν από το 2020.

Ρεάλ Μαδρίτης – Αρμάνι Μιλάνο 88-71

Αν και τα έβρικσε σκούρα για τρεις περιόδους, η Ρεάλ Μαδρίτης ανέβασε ρυθμούς στην 4η περίοδο κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο και με επί μέρους σκορ της τάξης του 21-10 στο εν λόγω δεκάλεπτο θα έφτανε εν τέλει άνετα στη νίκη με 88-71.

Απόλυτος πρωταγωνιστής για τη Βασίλισσα, που ανέβηκε πια στο 4-0, δεν ήταν άλλος από τον Γιουλ, με τον βετεράνο Ισπανό να είναι ασταμάτητος με 19 πόντους και 5-10 τρίποντα κόντρα στην ιταλική ομάδα υπογράφοντας τον άσο της Ρεάλ.