Real Madrid – Zalgiris 96-69: Άνετη νίκη για τους Ισπανούς, που μένουν στο κυνήγι της πρώτης θέσης!

Η Real Madrid ήταν υπερηχητική μετά το πρώτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να συντρίψει την Zalgiris, να ανέβει στο 17-7 και να εξακολουθεί να καταδιώκει τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό. Στην αντίπερα όχθη οι παίκτες του Maksvytis δεν ήταν τόσο ανταγωνιστικοί όσο μας είχαν συνηθίσει σε προηγούμενα παιχνίδια και έτσι υποχώρησαν στο 13-12, αλλά παραμένουν ζωντανοί στην διεκδίκηση των play – off. Για τους νικητές όλα τα λεφτά ήταν το δίδυμο  Musa – Tavares με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την πλευρά του Zalgiris ο μόνος διασωθείς ήταν ο Brazdeikis με 16.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, με τις εναλλαγές στο σκορ να είναι συνεχείς και τους φιλοξενούμενους να κλείνουν το πρώτο δεκάλεπτο με βραχεία κεφαλή (22-24). Η “Βασίλισσα” ήταν αποφασισμένη να επιβάλει πλήρως τον ρυθμό της μετά την αναγνωριστική πρώτη περίοδο, αφού αποσπάστηκε με 12 πόντους (37-25), ενώ πήγε στην ανάπαυλα με αέρα 15 πόντων (53-38). Μάλιστα το σύνολο του Mateo δεν έμεινε εκεί και πήρε διαφορά 27 πόντων (72-45) στο 26′, με συνέπεια να καθαρίσει την υπόθεση – νίκη από πάρα πολύ νωρίς.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 53-38, 76-52, 96-69

Δείτε τα στατιστικά εδώ

Partizan – Fener 94-97: Τεράστιο διπλό τετράδας για τους Τούρκους!

H Fener ήταν εξαιρετική στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με αποτέλεσμα να πάρει ένα πολύ μεγάλο διπλό επί της Partizan και να κάνει το 1-1 στις μεταξύ τους νίκες (94-97). Ουσιαστικά η τουρκική ομάδα ανέβηκε στο 15-9 και πραγματοποίησε ένα πάρα πολύ μεγάλο βήμα τετράδας, την ώρα που οι Σέρβοι εκτροχιάστηκαν ελαφρώς από την ξέφρενη πορεία τους το προηγούμενο διάστημα, υποχώρησαν στο 13-12 και συνεχίζουν την μάχη για την πρώτη οκτάδα. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Guduric με 25 πόντους και επτά ασίστ, ενώ τρομερός ήταν κι ο Pierre με 21 πόντους, πέντε ριμπάουντ και τρεις ασίστ. Από την μεριά των ηττημένων σε μεγάλη μέρα βρέθηκε ο Punter με 25 πόντους κι ο Lessort με 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Οι γηπεδούχοι εκκίνησαν πολύ καλύτερα το παιχνίδι και με ηγέτη τον Ιωάννη Παπαπέτρου (πέντε πόντοι) πήραν προβάδισμα επτά πόντων (12-5), αλλά οι Τούρκοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και κατάφεραν να ισοφαρίσουν (22-22). Από εκεί κι έπειτα το momentum του αγώνα ανήκε ξεκάθαρα στους φιλοξενούμενους, οι οποίοι ξέφυγαν με επτά πόντους (30-37), αλλά οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα μόλις στο +1 (46-47).

Το συγκρότημα του Obradovic προσπαθούσε να χτίσει ένα καλό πλεονέκτημα από την ομάδα του Ιτούδη και με γκολ- φάουλ του Punter έφτασε στο +5 (62-57),την στιγμή που πήγε με βραχεία κεφαλή στην τελική ευθεία του αγώνα (69-68). Με οδηγό την ευστοχία τους από την περιφέρεια τα ¨καναρίνια” μπήκαν για τα καλά στην πρωτοπορία (78-84), αλλά οι γηπεδούχοι έμειναν ζωντανοί (86-89). Παρόλα αυτά το σύνολο του Ιτούδη διατηρούσε αυτό το μαξιλαράκι των έξι πόντων (88-94), με τον Exum να γράφει το 92-95 στα 34”. Πάντως το τελικό αποτέλεσμα καθορίστηκε με δύο βολές του Guduric στα 5΄΄και διαμόρφωσαν το 92-97.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 46-47, 69-68