Το βράδυ της Πέμπτης (20/1), η Fenerbahce κατάφερε να πετύχει την ολική ανατροπή κόντρα στη Zalgiris Kaunas και επιστρέφοντας από το -17 πέτυχε μια σπουδαία νίκη -την δεύτερή της στα τελευταία 5 ματς της
Ωστόσο, δεν θα είχε κατορθώσει τίποτα αντίστοιχο αν δεν έπαιρνε… φωτιά στα τελευταία 14 λεπτά της αναμέτρησης!

Ουσιαστικά, οι Τούρκοι εκκίνησαν τραγικά το εν λόγω παιχνίδι και μέχρι και το φινάλε του πρώτου μέρους ήταν απογοητευτικοί με μόλις 24 πόντους την ίδια στιγμή που εκτελούσαν με 32% σε 32 σουτ εντός πεδιάς και 1-10 (10%) από την περίμετρο.
Ταυτόχρονα μάλιστα, υπέπεσαν σε 8 λάθη όντας ιδιαίτερα νωθροί επιθετικά.

Αυτή η κατάσταση συνεχίστηκε για τα καλά και για τα πρώτα τέσσερα λεπτά της τρίτης περιόδου, όταν οι Λιθουανοί εκκινώντας με ένα τολμηρό επί μέρους σκορ της τάξης του 2-13 κατόρθωσαν να ξεφύγουν με 17 στο 24ο λεπτό -με τους γηπεδούχους να έχουν σκοράρει μόλις 26 πόντους, ήτοι 1,1 πόντο ανά λεπτό μέχρι τότε.

Όλα όμως, θα άλλαζαν άρδην στη συνέχεια…

Συγκεκριμένα, η Fenerbahce έκανε το… ακατόρθωτο από εκείνο το σημείο μέχρι και το απόλυτο φινάλε της μονομαχίας, όταν και σκόραρε 47 ολόκληρους πόντους στα τελευταία 14 εναπομείναντα λεπτά (3.4 πόντους ανά λεπτό δηλαδή), χτίζοντας έτσι τις βάσεις για να ρίξει στο καναβάτσο τους φιλοξενούμενους -που στο ίδιο διάστημα κόλλησαν στους 24 (1.7 ανά λεπτό)!

Μάλιστα, η αρμάδα του Sasha Djordjevic σε αυτό της το σερί ήταν σχεδόν… άχαστη από το παρκέ, αφού τελείωσε το παιχνίδι με 15-23 σουτ εντός πεδιάς (65% ευστοχία) αλλά και με 8-13 τρίποντα (62% ευστοχία), κάτι που της χάρισε ένα τεράστιο πλεονέκτημα για μια ενδεχόμενη ανατροπή!