Έχοντας «καθαρίσει» oυσιαστικά ήδη από το πρώτο ημίχρονο, η Fenerbahce κατάφερε να κάμψει χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερες δυσκολίες την αντίσταση της Baskonia με 75-53 και με την 4η διαδοχική της επιτυχία να ανέλθει στο 7-9 στη φετινή EuroLeague.

Οι Τούρκοι εκκίνησαν σεληνιασμένα το ματς και προηγήθηκαν από νωρίς ακόμα και με 15-2, ενώ με κύριους πρωτεργάτες το δίδυμο των De Colo και Booker (20 πόντοι, 8-12 δίποντα) αλλά και την τρομερή της άμυνα (28 πόντοι παθητικό, 39% ευστοχία εντός πεδιάς, 29% τρίποντο) κατόρθωσαν να κλείσουν το πρώτο μέρος προπορευόμενοι με 15 πόντους (43-28) -χάρις σε ένα ηχηρό 10-2 σερί!

Mετά την ανάπαυλα, η διαφορά έπεσε μόλις μια φορά κάτω από τους 10 πόντους μέχρι και το 35ο λεπτό, με τους γηπεδούχους -παρά την αστοχία τους- να μοιράζουν 6 ασίστ στα 8 πρώτα καλάθια τους και με τη σκληρή τους άμυνα στην περίμετρο κατάφεραν να φτάσουν εύκολα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 43-28, 55-43, 75-53

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία ΕΔΩ.