Ούσα καταπληκτική στην άμυνα, η Fenerbahce κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της Zalgiris Kaunas με 73-67 και να κερδίσει το ντέρμπι των απουσιών!

Μετά από ένα πολύ μουδιασμένο και ολίγον τι μέτριο πρώτο ημίχρονο, όπου είχαν σημειωθεί μόλις 54 πόντοι ΣΥΝΟΛΙΚΑ (32%- 38% η ευστοχία/ 15 λάθη/ 3-25 τρίποντα), οι Λιθουανοί κατάφεραν με ένα τεράστιο σερί κυριαρχίας να φτάσουν μέχρι και το +17 (26-43) στο 24′, μοιάζοντας έτοιμοι να πανηγυρίσουν επιτέλους μια εκτός έδρας νίκη (0-9 φέτος).

Ωστόσο, μέχρι και το 37′, σε 10 λεπτά δηλαδή, οι γηπεδούχοι βρήκαν 37 πόντους και κατόρθωσαν να περάσουν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (63-62) με 1.2 βολές του Guduric!
O Σέρβος μάλιστα ήταν αυτός που με δικό του τρίποντο 43” πριν το απόλυτο φινάλε ισχυροποίησε το προβάδισμα της αρμάδας του (69-67) -κάτι που έμελλε να είναι και η χαριστική βολή!

Τα δεκάλεπτα: 7-13, 24-30, 44-51, 73-67

Μπορείτε να βρείτε τα πλήρη στατιστικά στοιχεία της αναμέτρησης ΕΔΩ.