Ο Ολυμπιακός μπήκε με φόρα στην «Ulker Spots Hall» και έδειξε ικανός να πνίξει την Fenerbahce στον Βόσπορο. Κοιμήθηκε όμως, στην 2η και στην 3η περίοδο, βρέθηκε να χάνει με 13 πόντους και όταν ξύπνησε μετά το 34΄ ήταν αργά. Γύρισε μεν το ματς, αλλά δεν μπόρεσε να κάνει την ανατροπή.

Έτσι έχασε το ματς έφτασε τις 3 σερί ήττες και πήγε στο 7-8, ενώ η Fener αναστήθηκε πήρε μια νίκη μετά από 3 ήττες και πήγε στο 6-10.

Ανησυχία για Παπανικολάου, Ellis

Σαν να μην έφταναν αυτά οι «ερυθρόλευκοι» (τους έλειπε ο Πρίντεζης) είδαν και τους Παπανικολάου, Ellis να αποχωρούν τραυματίες από το παρκέ.

Μεγάλο πρόβλημα στην άμυνα

Ο Ολυμπιακός είχε πολλά θέματα στο ματς με πρώτο και καλύτερο την άμυνα (κατ’ αρχάς δέχτηκε 84 πόντους από μια ομάδα που είχε πριν το ματς 72,2π. μέσο όρο) και ειδικά μέσα στο «ζωγραφιστό», όπου ο Vesely έκανε πάρτι και ήταν ασταμάτητος. Η ελληνική ομάδα ήταν.. μαύρη τρύπα κοντά στο καλάθι της.

Η πίεση των Τούρκων, οι παγίδες, το κλείσιμο της άμυνάς τους προς τα μέσα αποσυντόνισαν τον Ολυμπιακό στην επίθεση, τον έβαλαν στο «τρικ» του σετ παιχνιδιού.

Ο Ολυμπιακός δεν είχε άσχημα ποσοστά μεν (13/22διπ. – 59,1%, 15/32τριπ.- 46,9%).

Έκανε περισσότερα τρίποντα από δίποντα, αλλά αυτό του το έδωσε η Fener και στο κάτω, κάτω δεν είχε καλά ποσοστά από τα 6.75μ. Το μεγάλο του πρόβλημα ήταν η άμυνα και ειδικά η άμυνα των ψηλών του. Εκεί έχασε το ματς.

Από την άλλη έχασε τα ριμπάουντ, ενώ ο Σλούκας (5π., 7ασ.) ξεκίνησε καλά, αλλά χάθηκε μετά, έδειξε ίσως επηρεασμένος από το πρώτο του ματς ως αντίπαλος της Fener. Και δεν είναι τυχαίο ότι στην 4η περίοδο ο Μπαρτζώκας έδωσε τα κλειδιά στον Σπανούλη.

Ο Jean-Charles (12π., 6ριμπ., 3ασ.) και ο Harrison (11π.) ξεκίνησαν σούπερ, αλλά χάθηκαν μετά.

Τρομερός Vezenkov

Κορυφαίος του Ολυμπιακού ήταν μακράν ο Vezenkov (17π.με 57τριπ., 4ριμπ., 2ασ.), ο οποίος πήγε να γυρίσει το ματς μόνος του στο τέλος, αλλά δεν κατάφερε να κάνει την μεγάλη ανατροπή.

Ο Σπανούλης είχε 11 πόντους, αλλά είχε μόλις 2 ασίστ. Ο Μπαρτζώκας πάντως, τον εμπιστεύθηκε περισσότερο αντί του Σλούκα.

Από την Fener τεράστιο ματς (17π., 4ριμπ., 5ασ., 1κλεψ., 1κοψ. και κανένα λάθος), ο οποίος καθάρισε το ματς στο τέλος με δυο μεγάλες ασίστ.

Τα λάθη

Ο Ολυμπιακός είχε 21 ασίστ και 14 λάθη, αλλά τα λάθη τα πλήρωσε ακριβά, καθώς δέχτηκε 21 πόντους απ’ αυτά.

Τρίποντη καταιγίδα από Ολυμπιακό στην πρώτη περίοδο

Στη πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός βομβάρδισε ανηλεώς τους Τούρκους από τα 6.75μ. Οι «ερυθρόλευκοι» έβαζαν τα τρίποντα με κλειστά μάτια και είχαν 7/11τριπ. (63,6%)! Είχαν επίσης 3/4 δίποντα, έδωσαν 7 ασίστ, έκαναν μόνο 2 λάθη και πήραν τα ριμπάουντ (7-4), οι Jean-Charles (10π.) και Harrison (8π.)  ήταν ασταμάτητοι και ο Σλούκας είχε 4 ασίστ.

Η «ερυθρόλευκη» άμυνα είχε θέματα πάντως κοντά στο «ζωγραφιστό», αλλά παρόλα αυτά ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 27-22 στο 10΄.

Αποσυντονίστηκε και άρχισε τα λάθη

Στο ξεκίνημα της 2ης περιόδου (10’.19΄΄) ο Ολυμπιακός πήγε στο +7 (22-29) με καλάθι του Martin, αλλά εκεί η ομάδα αποσυντονίστηκε και άρχισε τα λάθη.

Οι Τούρκοι βρήκαν σκορ από τα 6.75μ. (μέχρι και ο Duverioglu έβαλε τρίποντο), έτρεξαν ένα σερί 8-0 και γύρισαν ανάποδα το ματς (30-29 στο 11΄.49΄΄).  Ένα δίποντο του McKissic και ένα τρίποντο του Σπανούλη ξεκόλλησαν τον Ολυμπιακό (30-34 στο 12΄.38΄΄), αλλά η Fener απάντησε με σερί 6-0 (36-34 στο 14΄.47΄΄) με τον Ολυμπιακό να έχει ως εκεί 4 λάθη .

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει θέματα στην άμυνα, ένω ήταν άστοχος στην επίθεση, είχε επιστροφές σε ριπλέι, ο Vesely έκανε θραύση κοντά στο καλάθι και η τουρκική ομάδα βρέθηκε στο +6 (45-39 στο 18΄.09΄΄).

Η Fener είχε ως εκεί ένα επιμέρους σκορ στην 2η περίοδο 23-12!

Το δεκάλεπτο έληξε τελικά 45-41 με τον Ολυμπιακό να έχει θέματα στη άμυνα, να μην μπορεί να κόψει τον ρυθμό των Τούρκων, να είναι άστοχος

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός είχε 3/8 δίποντα, 2/5 τρίποντα έχασε τα ριμπάουντ (5-7), έκανε 7 λάθη!

Οι ερυθρόλευκοι είχαν συνολικά στο πρώτο 20λεπτο, 7/12 δίποντα (58,3%), 9/16τριπ. (56,3%), 11 ασίστ, 9 λάθη και μόλις 1 κλέψιμο, ενώ κέρδισαν οριακά την μάχη των ριμπάουντ (12-11).

Από την άλλη, είχαν τεράστια θέματα στην άμυνα και ειδικά κοντά στο καλάθι, δέχτηκαν 9 πόντους στον αιφνιδιασμό και 11 πόντους από τα λάθη τους.

Δεν άλλαξε πρόσωπο στην 3η περίοδο βρέθηκε στο -13

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός συνέχισε να έχει προβλήματα σε άμυνα και επίθεση (τον μπλόκαραν οι παγίδες των γηπεδούχων), δεν μπορούσε να χτυπήσει κοντά στο καλάθι, πήγε σε μακρινά σουτ και τα έχασε και οι Τούρκοι έκαναν ένα σερί 5-0 και ανέβασαν την διαφορά στους 9 πόντους (50-41 στο 21΄.09΄΄).

Χτύπησε ο Ellis

Σαν να μην έφταναν αυτά, ο Ellis τραυματίστηκε στο αριστερό χέρι (έπεσε πάνω του ο Ulanovas σε μια διεκδίκηση και πήγε στον πάγκο) στο 24΄.14΄΄.

Η Fener συνέχισε να ανεβάζει την διαφορά και στο 26΄.07΄΄ οι Τούρκοι βρέθηκαν στο +13 (59-46) και τα δεκάλεπτο έληξε τελικά 66-54 με το επιμέρους σκορ να είναι 21-13!.

Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός είχε 3/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, συνέχισε να χάνει τα ριμπάουντ (5/11) και να του παίρνουν πολλά επιθετικά οι Τούρκοι, έκανε 4 λάθη και μόλις 2 κλεψίματα.

Έβαλε σε 2 περιόδους, όσα είχε βάλει στην 1η

Ο Ολυμπιακός είχε μεγάλο θέμα στην άμυνα στην 2η και στην 3η περίοδο, αλλά εκεί που είχε τεράστιο θέμα ήταν στην επίθεση, καθώς η ομάδα έβαλε 27 πόντους στις δυο αυτές περιόδους (14π. στην 2η και 13π. στην 3η). Τόσους πόντους (27π.) είχε βάλει στην 1η περίοδο!

Στην 4η περίοδο η Fener ξαναπήγε στο +13 (70-57 στο 32΄.07΄΄).

Αντεπίθεση Ολυμπιακού χωρίς Σλούκα, αλλά με Σπανούλη

Εκεί ο Ολυμπιακός ξύπνησε και αγρίεψε. Έπαιξε άμυνα, μπλόκαρε τους Τούρκους, ο  τους οδήγησε σε λάθη, έκλεψε μπάλες, ο Παπανικολάου εξουδετέρωσε τον De Colo, ο Vezenkov βγήκε μπροστά στην επίθεση. Την μπαγκέτα στην οργάνωση είχε ο Σπανούλης, καθώς ο Μπαρτζώκας εμπιστεύθηκε αυτόν και όχι τον Σλούκα, τον οποίο άφησε στον πάγκο.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν την αντεπίθεση, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 11-3 και μείωσαν στους 5 πόντους (73-68 στο 36΄08΄΄).

Χτύπησε και ο Παπανικολάου

Στο 37΄.13΄΄ τραυματίστηκε και ο Παπανικολάου και αποχώρησε κι αυτός από το παρκέ.

Κρεσέντο Vezenkov

Ο Vezenkov δεν καταλάβαινε τίποτα, όμως. Είχε πάρει φωτιά και τσουρούφλισε την Fener καθώς με 2 σερί έφερε το ματς στον πόντο στο 38΄ (75-74)

Θρίλερ

Στο τέλος έγινε του… θρίλερ. Στα 1΄.40΄΄ πριν την λήξη ο De Colo έκανε το 77-74 με 2/2 βολές. Στο 1΄.27΄΄ ο McKissic έκανε λάθος και η μπάλα πήγε στους Τούρκους. Στο 1΄.08΄΄ ο Pierre έκανε το 79-74 μετά από εξαιρετική ασίστ του Vesely.

Στα 41΄΄ ο Σπανούλης έκανε με drive το 79-76.

Καθάρισε ο Vesely Μαχαιριά από Pierre

Στο τέλος μίλησε ο Vesely, αλλά την μαχαιριά την έριξε ο Pierre. Στα 19΄΄ ο Vesely έδωσε άλλη μια εξαιρετική ασίστ στον Pierre, που ήταν έξω από τα 6.75μ., ο παίκτης της Fener δεν αστόχησε, «μπουμπούνισε» το τρίποντο και έκανε το 82-76 στο πιο κρίσιμο σημείο του ματς.

Στα 11΄΄ ο Vesely έριξε μια μεγαλοπρεπέσταση τάπα στον Σπανούλη, πάνω σε σουτ 3 πόντων και εκεί το ματς τελείωσε ουσιαστικά .

Τιμήθηκε ο Σλούκας

Πριν το ματς η Fenerbahce τίμησε τον Κώστα Σλούκα για την 5ετή προσφορά του στην ομάδα

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 45-41, 66-54, 84-77.

FENERBAHCE (Igor Kokoskov): Brown 7 (1), Guduric 4, Mahmutoglu 12 (2), De Colo 10 (8ριμπ., 5ασ.), Pierre 14 (2), Barthel 14 (2), Vesely 17 (1/2βολ., 8/8διπ., 4ριμπ., 5ασ., 1κλεψ., 1κοψ.), Eddie 5 (1), Duverioglu 2, Ulanovas 2 (4ασ.).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Harrison 11 (3/6τριπ.), Σπανούλης 11 (1/1βολ., 2/3διπ., 2/6τριπ., 2ασ., 1κλεψ., 3λαθ.), Σλούκας 5 (2/2βολ., 0/1διπ., 1/4τριπ., 7ασ.), Martin 5 (4ριμπ.), Vezenkov 17 (1/2διπ., 5/7διπ., 4ριμπ., 2ασ., 1κοψ.), Παπανικολάου 6 (2), Jean-Charles 12 (23/4διπ., 2/2τριπ., 6ριμπ., 3ασ. 3λαθ., 2κοψ.), Jenkins, Ellis 2, McKissic 8.