Μία πολύ κακή χρονιά, γεμάτη αναποδιές και τραυματισμούς, ολοκληρώθηκε τουλάχιστον με γλυκό τρόπο για την Fenerbahce. Η τουρκική ομάδα νίκησε την Bayern 81-76 σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 26η αγωνιστική της EuroLeague, στο τελευταίο εντός έδρας για τον Sasa Djordjevic και τους παίκτες του.

Ο Pierria Henry (22 πόντοι, 8 ασίστ) και ο Jan Vesely (21 πόντοι, 9/11 δίποντα, 10 ριμπάουντ) ήταν μακράν οι κορυφαίοι παίκτες που πάτησαν το παρκέ του Ulker Sports And Event Hall, βοηθώντας τη Fenerbahce (10-16) να βάλει τέλος σε ένα σερί 6 ηττών. Τα κακά νέα; Ο Marco Guduric τραυματίστηκε στο 19′ και δεν επέστρεψε ποτέ στον αγωνιστικό χώρο…

Η Bayern (13-13), από την άλλη, ναι μεν μπήκε στα Playoffs, εντούτοις παρέμεινε στην 8η θέση (και πέφτει πάνω στην Barcelona) και μόνο… φορτσάτη δεν μοιάζει τη δεδομένη χρονική στιγμή. Οι Βαυαροί ηττήθηκαν για 4η φορά στους τελευταίους 5 αγώνες, παρότι κατάφεραν να ανατρέψουν διαφορά 15 πόντων (31-16 στο 12’) και να προηγηθούν με +10 στο 30’ (52-62).

Η Fenerbahce δεν είχε άλλο κίνητρο, από το να παίξει για τον κόσμο και το γόητρο της και έκανε την ολική επαναφορά στην 4η περίοδο. Στο 35’ ισοφάρισε το σκορ (64-64), στο 36’ προσπέρασε με 68-66 και έβαλε όλα τα μεγάλα σουτ στα τελευταία τρία λεπτά, παίρνοντας έτσι τη νίκη ενώπιον 8.288 θεατών.

15. Zalgiris 8-20

* Με αστερίσκο οι ομάδες που εξασφάλισαν μαθηματικά μία θέση στα playoffs.
** Εκκρεμούν οι (3) αγώνες ALBA – Παναθηναϊκός (19η αγωνιστική, 6/4, 21:00), Anadolu Efes – Bayern (19η αγωνιστική, 6/4, 20:30), Maccabi – Fenerbahce (23η αγωνιστική, 13/4, 19:30).
*** Οι ρωσικές ομάδες (CSKA, Zenit, UNICS) αποβλήθηκαν από τη φετινή διοργάνωση λόγω του πολέμου στην Ουκρανία.