Οι δύο πιο φορμαρισμένες ομάδες της EuroLeague διασταυρώθηκαν στο εξ αναβολής παιχνίδι για τη 18η αγωνιστική στην Κωνσταντινούπολη. Εκεί όπου η Fenerbahce έβαλε απότομο τέλος στην τρελή πορεία των Μαδριλένων, καθώς τους νίκησε εύκολα 66-51 και υποχρέωσε την ομάδα του Pablo Laso στην πρώτη της ήττα έπειτα από 9 συνεχόμενες νίκες στη διοργάνωση, ανεβαίνοντας παράλληλα στην 8η θέση της κατάταξης.

Το όπλο της Fenerbahce (12-10) στο δρόμο προς την 5η σερί νίκη (και 7η εντός έδρας) δεν ήταν άλλο από την άμυνα. Η ομάδα του Sasa Djordjevic κράτησε τη Real στους 17 πόντους στο 1ο ημίχρονο και στους 51 συνολικά, υποχρεώνοντας τη να σουτάρει με τραγικά ποσοστά: 37,5% στα δίποντα (12/32) και 20% στα τρίποντα (6/30).

Οι Guduric (12 πόντοι), Mahmutoglu (10 πόντοι) και Pierre (10 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Fener, η οποία κέρδισε επίσης τα ριμπάουντ (38-32) απέναντι στην απόλυτη κυρίαρχο της EuroLeague σε αυτόν τον τομέα. Η τουρκική ομάδα ξεπέρασε επίσης και το κακό ξεκίνημα (2-8 στο 4’), αφού έκανε στη συνέχεια ένα τρομερό σερί 17-0, κρατώντας τη “βασίλισσα” χωρίς πόντο για εννέα ολόκληρα λεπτά!

Οι Tavares (14 πόντοι), Llull (12 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Real (20-4), η οποία όχι μόνο δεν απείλησε ξανά τους γηπεδούχους μετά την 1η περίοδο, αλλά βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 18 πόντους διαφορά (48-30) στο 30’.

Τα δεκάλεπτα: 19-8, 27-17, 48-30, 66-51