Όπως το λένε οι Αμερικανοί… «Όταν τα πράγματα είναι σκληρά, οι σκληροί προχωράνε». Ο Ολυμπιακός ήταν σκληρός, μα για να προχωρήσει «Menora Mivtachim Arena» και να αποδράσει με το ροζ φύλλο αγώνα, ήθελε να έχει και σκληρούς παίκτες. Και τους είχε με πρώτο τον Σλούκα, που έκανε άλλη μια ηγετική και εμφατική εμφάνιση (21π., 11ασ.).

Μα χρειαζόταν κι άλλους. Και τους είχε με τον Λαρεντζάκη (13π., 3ριμπ., 1ας., 2κλεψ.) να βγαίνει μπροστά στην παράταση, να έχει κρύο αίμα, να βάζει κρίσιμες βολές και αποδεικνύεται ο αστάθμητος παράγοντας που άλλαξε τις ισορροπίες. Μα τον δρόμο της νίκης τον χάραξε και ο Vezenkov με ένα μαγικό τρίποντο στη παράταση, που έκανε το σκορ 81-86.

Μα ο Ολυμπιακός είχε κι άλλα… σκληρά μέταλλα σήμερα στην ομάδα. Η άμυνά του στάθηκε στο ύψος του. Η ομάδα δεν πτοήθηκε από τις απουσίες και τα προβλήματα (έλειπαν οι Harrison, Παπανικολάου, ενώ ο Martin έπαιξε παρά το διάστρεμμα που είχε υποστεί στη προπόνηση της Κυριακής 10/1).

Ο Ολυμπιακός έχασε τα ριμπάουντ (32 έναντι 37 με 11 επιθετικά), έκανε 19 λάθη (έναντι 16 ασίστ). Μα είχε 11 κλεψίματα, είχε 57,1% στα δίποντα (20/35). Σούταρε με καλύτερα ποσοστά στα τρίποντα από την Maccabi (είχε 8/26 – 30,8% έναντι 22,2% – 6/27 των Ισραηλινών).

Σπουδαίο ματς έκανε και ο Jean-Charles (8π.) σε άμυνα και επίθεση.

Από την Maccabi ο Wilbekin είχε 25 πόντους, αλλά ¨ηταν πάντως μοιραίος στο τέλος με την βολή που έχασε, ενώ είχε 3/12 τρίποντα και 8 λάθη. Ο Bryant είχε 15π., 6ριμπ., 4ασ., ενώ «διπλός» ήταν ο Hunter (11π., 10ριμπ.).

Ο Ολυμπιακός έφτασε έτσι τις 3 σερί νίκες και πήγε στο 10-8. Από την άλλη η Maccabi είχε κερδίσει τα 5 από τα τελευταία 7 ματς, αλλά έχασε σήμερα και πήγε στο 8-11, ενώ έχει αρνητικό πρόσημο και τα ματς μέσα στο σπίτις ως τώρα (4-5).

Η διαιτησία

Και μέσα σε όλα ο Ολυμπιακός κέρδισε και την διαιτησία των Rocha, Semmesh, Radojkovic, που παραλίγο να…σφάξουν την ελληνική ομάδα χωρίς αναισθητικό στην παράταση με τις 3 βολές που έδωσαν στον Wilbekin, αλλά δεν τους… βγήκε.

Το ματς

Στη πρώτη περίοδο ο Ολυμπιακός είχε πολλά «μείον». Είχε… θέματα στην άμυνα, δεν μπορούσε να περιορίσει τον Wilbekin (7π.), είχε 1/6 τρίποντα, έκανε 5 λάθη, έναντι 3 ασίστ και είχε μόνη… σταθερή αξία στην επίθεση τον Πρίντεζη, ενώ άποντοι ήταν οι Σπανούλης, Σλούκας.

Η Maccabi προηγήθηκε με 8-2 στο 4΄.35΄΄ και 16-8 στο 6΄.54΄΄ και το δεκάλεπτο έληξε τελικά 18-13.

Στην 2η περίοδο ο Wilbekin σίγησε, αλλά άρχισε ο Bryant, που έβαλε 5 πόντους και οδήγησε την Maccabi στο +9 (25-16 στο 11΄.57΄΄). Ο Ολυμπιακός όμως, δεν πτοήθηκε. Ανέβασε την ένταση της άμυνάς του, χτύπησε κοντά στο καλάθι και έτσι έκανε ένα επιμέρους σκορ 8-5 και μείωσε στους 6 πόντους (30-24 στο 13΄.51΄΄). Εκεί, όμως, ο Ολυμπιακός κόλλησε στην επίθεση. Μαζί του κόλλησε, πάντως και η ισραηλινή ομάδα και οι αντίπαλοι ταλαιπώρησαν τα στεφάνια.

Μετά το 16΄.43΄΄ (32-36) όμως, ο Wilbekin ξύπνησε και με ένα δίποντο και ένα μεγάλο τρίποντο, έστειλε πάλι την διαφορά στους 9 πόντους (37-28 στο 17΄.29΄΄) και το ημίχρονο έληξε τελικά 40-33.

Στο πρώτο μέρος ο Ολυμπιακός είχε πολύ καλό ποσοστό στα δίποντα (57,9% – 11/19), αλλά τραγικό στα τρίποντα (12,5% – 1/8). Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν τα ριμπάουντ 15-13 και είχαν 5 κλεψίματα, αλλά είχαν 9 λάθη και μόλις 5 ασίστ, ενώ στα ρηχά ήταν οι Σλούκας (είχε 5π., αλλά με 3/3βολ., 1/4διπ., 2λαθ., ενώ είχε θέματα με την άμυνα των Bryant, Dorsey), Σπανούλης (άποντος με 01/διπ., 0/1τριπ.). Αντίθετα πολύ καλοί ήταν οι Πρίντεζης (9π.), MacKissic (8π.).

Στην άλλη πλευρά η Maccabi είχε πολύ καλά ποσοστά στα δίποντα (56,3% – 9/16), εξαιρετικά στα τρίποντα (5/10 – 50%), ενώ είχε 9 ασίστ, αλλά 7 λάθη (είχε ακόμα και 4 κλεψίματα).

Έφερε το ματς στα ίσια ο Ολυμπιακός

Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός μπήκε αγριεμένος στο παρκέ. Με τον Jean-Charles να αποδεικνύεται κρυφός άσος στο μανίκι του Μπαρτζώκα, οι ερυθρόλευκοι πίεσαν στην άμυνα και οδήγησαν τους Ισραηλινούς σε απανωτά λάθη, ο Σλούκας βγήκε μπροστά και ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με ένα σερί 7-0 και με ένα συνολικό επιμέρους σκορ 9-2 έφερε το ματς στο «Χ» (42-42 στο 23΄.25΄΄).

Η Maccabi όμως, βρήκε σκορ κοντά στο καλάθι, απάντησε με ένα σερί 6-0, ενώ ο Ολυμπιακός μπλόκαρε για λίγο και το σκορ έγινε 48-42 στο 24΄.39΄΄.

Προσπέρασε ο Ολυμπιακός με Σλούκα

Ο Ολυμπιακός δεν πτοήθηκε. Πίεσε ξανά στην άμυνα, ο Σλούκας ξαναβγήκε μπροστά και οι «ερυθρόλευκοι» γύρισαν ανάποδα το ματς. Έκαναν ένα σερί 7-0 και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 49-48 στο 26΄.55΄΄ με τρίποντο του «Σλούκι Λουκ». Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου, όμως, χτύπησαν κοντά στο καλάθι απάντησαν με ένα επιμέρους σκορ 8-3 και το δεκάλεπτο έληξε 55-52 με τον Ολυμπιακό να έχει 6 λάθη, αλλά να έχει 3/7τρίποντα. Από την άλλη πάντως 6 λάθη είχε και η Maccabi.

Νέα προσπέραση

Στην 4η περίοδο ο Ολυμπιακός προσπέρασε ξανά την Maccabi στο ξεκίνημα, έκανε ένα σερί 6-0 και προηγήθηκε με 55-58 στο 31΄.40΄΄.

Πήγε στο +4 ο Ολυμπιακός

Μετά το 34΄.07΄΄ (57-60) ο Ολυμπιακός είχε θέματα με το κοντό σχήμα του Σφαιρόπουλου και η Macabbi πέρασε πάλι μπροστά (61-60 στο 34΄.39΄΄).

Ο Ολυμπιακός απάντησε όμως με σερί 5-0 και στο 36΄.36΄΄ η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πέρασε μπροστά με 4 πόντους (61-65).

Στη συνέχεια έγινε μάχη. Η Maccabi πλησίαζε, καθώς πήγε στις επαφές, κέρδιζε φάουλ και πήγαινε συνέχεια σε βολές, αλλά ο Ολυμπιακός δεν έκοβε ρυθμό και ήταν μπροστά στο σκορ (64-67 στο 37΄. 37΄΄).

Αλλαγή σκηνικού με Wilbekin, σερί 7-0 και μοιραίος ο McKissic

Ο Wilbekin πήρε μπροστά έβαλε 5 πόντους (με 2/2 βολές και ένα μεγάλο τρίποντο από το σπίτι του), οι διαιτητές άρχισαν να τα βλέπουν όλα με Ισραηλινά γυαλιά και η Maccabi έκανε ένα σερί 5-0 και προηγήθηκε με 69-67 στο 38΄.15΄΄.

To 69-67 προήλθε από λάθος του McKissic που πήγε πίσω από το σκριν στο μαρκάρισμα του Wilbekin, o Αμερικανός βρήκε τον χώρο να σουτάρει και έβαλε φυσικά το τρίποντο.

Ο McKissic στη συνέχεια, έκανε… γιουρούσι, πήγε να τα βάλει με όλη την άμυνα της Maccabi και φυσικά έκανε λάθος.

Αμέσως μετά έκανε και φάουλ στον Hunter, ο οποίος έβαλε και τις 2 βολές και το σκορ έγινε 71-67 με τους γηπεδούχοθς να έχουν ως εκεί ένα σερί 7-0.

Βέβαια, δεν έφταιγε μόνο ο McKissic, καθώς ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ, γιατί η επίθεσή του κόλλησε.

Θρίλερ και παράταση

Στο τέλος έγινε του… θρίλερ. Στα 48΄΄  ο Martin μείωσε σε 71-69. Στα 26΄΄ ο Caloiaro αστόχησε σε τρίποντο. Στα 24΄΄ ο Vezenkov κέρδισε φάουλ. Είχε κρύο αίμα, έβαλε και τις 2 βολές και ισοφάρισε το ματς (71-71).

Στα 19΄΄ ο Vezenkov έκανε φάουλ στον Dorsey για να έχει την τελευταία επίθεση ο Ολυμπιακός. Ο Ελληνοαμερικανός έβαλε 1/2 βολές (έβαλε την πρώτη και έχασε την δεύτερη) κάνοντας το 72-71, αλλά το κακό ήταν πως ο Wilbekin πήρε το ριμπάουντ και φυσικά κέρδισε φάουλ αμέσως.

Ο Αμερικανός έβαλε την πρώτη και έκανε το 73-71, αλλά έχασε την δεύτερη. Αμέσως οι γηπεδούχοι έκαναν φάουλ στον Σλούκα στα 2΄΄. Ο «Σλούκι Λουκ» είχε ολύμπια ψυχραιμία, έβαλε και τις 2, έκανε το 73-73 και το ματς πήγε στην παράταση, καθώς ο Wilbekin αστόχησε στο τρίποντο που έκανε από το κέντρο στην εκπνοή.

Στο έξτρα 5λεπτο ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 75-76 στο 41΄.31΄΄. Η Maccabi απάντησε με 4-0 (79-78 στο 42΄.36΄΄).

Βγήκε μπροστά ο Λαρεντζάκης

Ο Λαρεντζάκης με 2/2 βολές έβαλε ξανά μπροστά τον Ολυμπιακό (79-80) στο 42΄.54΄΄ και με τρίποντο έδωσε στους φιλοξενούμενους προβάδισμα 2 πόντων (81-83 στο 43΄.29΄΄).

Βόμβα Vezenkov

Στα 52΄΄ πριν το τέλος ο Vezenkov έριξε μια τρίποντη βόμβα (είχε 1/5 τρίποντα ως τότε) έκανε σκόνη το καλάθι της Maccabi και έκανε το 81-86.

Ο Hunter πήγε να γυρίσει το ματς

Στα 48΄΄ ο Wilbekin αστόχησε από τα 6.75μ., αλλά ο Hunter πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και κέρδισε φάουλ. Ο τέως παίκτης του Ολυμπιακού έβαλε και τις 2 βολές και έκανε το 83-86. O Vezenkov θέλησε να «καθαρίσει» το ματς με τρίποντο στα 23΄΄, αλλά αστόχησε και στη συνέχεια ο Hunter έφερε με δίποντο το ματς στον πόντο (85-86) με 19’’ να απομένουν.

Στα 10΄΄ ο Λαρεντζάκης κέρδισε φάουλ. Ο παίκτης του Ολυμπιακού δεν καταλάβαινε τίποτα. Έβαλε και τις 2 βολές και έκανε το 88-85 για τους «ερυθρόλευκους».

Διαιτητική μαχαιριά, αλλά ο Wilbekin ήταν μοιραίος

Στα 7΄΄ ο Wilbekin κέρδισε φάουλ (για να μην πάει η Maccabi σε τρίποντο) από τον Σλούκα. Έλα όμως, οι διαιτητές… έβγαλαν τα νυστέρια. Είπαν ότι ο Αμερικανός πήγαινε για τρίποντο (ήταν στο κέντρο του παρκέ). O Wilbekin έβαλε τις 2 πρώτες βολές (87-88), αλλά έχασε την τρίτη!

Στα 3΄΄ ο Λαρεντζάκης κέρδισε φάουλ. Έβαλε την πρώτη βολή (87-89), έχασε (όπως φάνηκε επίτηδες για να κυλήσει ο χρόνος) την δεύτερη, ο Bryant αστόχησε στο μακρινό τρίποντο και ο Ολυμπιακός πήρε την μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 40-33, 55-52, 73-73 (κ.α.), 87-89 (παρ.)

MACCABI TEL AVIV (Γιάννης Σφαιρόπουλος): Bryant 15 (1τριπ., 6ριμπ., 4ασ.), Wilbekin 25 (3/12τριπ., 3ριμπ., 3ασ., 8λαθ.), Jones 9 (1), Caloiaro 6, Hunter 11 (10ριμπ., 2κλεψ., 1κοψ.), Casspi, Dorsey 8 (3/5βολ., 1/1διπ., 1/5τριπ.), Dibartolomeo, Blayzer 1, Bender, Zizic 12 (5ριμπ.), Zoosman.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 5 (0/4τριπ., 3ριμπ.), Λαρεντζάκης 13 (5/6βολ., 1/2διπ., 2/4τριπ., 3ριμπ., 1ασ., κλεψ.), Σπανούλης (0/1διπ., 0/1τριπ.), Σλούκας 21 (9/9βολ., 3/8διπ., 2/4τριπ., 11ασ., 3ριμ., 1κλέψ., 6λαθ.), Martin 6, Vezenkov 8 (2/2βολ., 0/2διπ., 2/7τριπ., 7ριμπ., 1ασ., 1κλεψ.), Πρίντεζης 12 (2/3τριπ.), Jean-Charles 8 (2/2βολ., 3/3διπ., 2ριμπ., 2κλεψ.), Jenkins, Ellis 6 (4ριμπ.), McKissic 10.