Η Anadolu Efes είχε κάθε δικαίωμα να αισθάνεται η μεγάλη αδικημένη της σεζόν 2019-20, όταν έμοιαζε ασταμάτητη και πρόβαλλε ως το μεγάλο φαβορί για την κατάκτηση της EuroLeague. Κι όμως, ένα χρόνο αργότερα η τουρκική ομάδα μοιάζει ακόμα καλύτερη, καθώς μετά το νέο περίπατο επί της Maccabi με 90-66, έφτασε τις 8 συνεχόμενες νίκες στην EuroLeague με 21 πόντους διαφορά κατά μέσο όρο!

Το εξ αναβολής ματς που έγινε στο Τελ Αβίβ για την 23η αγωνιστική της διοργάνωσης ήταν άλλη μία επιβεβαίωση ότι αυτή τη στιγμή η ομάδα του Ergin Ataman δεν… παίζεται. Η Efes (19-10) είχε 14/26 τρίποντα, 19/34 δίποντα, 22 ασίστ, μόνο 9 λάθη και όχι μόνο δεν έχασε ούτε στιγμή το προβάδισμα, αλλά προηγήθηκε ακόμα και με 30 πόντους διαφορά στην 4η περίοδο.

Οι Shane Larkin (15 πόντοι, 5/9 τρίποντα), Vasilje Micic (15 πόντοι), Tibor Pleiss (10 πόντοι) και Krunoslav Simon (10 πόντοι, 4/4 δίποντα, 2/2 βολές, 6 ασίστ) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Efes, η οποία ξέφυγε από το 2ο λεπτό με 2-8 και απλά παρέσυρε τους γηπεδούχους στη συνέχεια. Στο 14’ η τουρκική ομάδα δημιούργησε διψήφια διαφορά πόντων (20-30), στο 19’ την ανέβασε στο +17 (27-44), στο 28’ έσπασε το φράγμα του +20 (42-63) και στο 38’ την έφτασε στη μέγιστη τιμή της, το +30 (58-88).

Στην αντίπερα όχθη, οι Scottie Wilbekin (15 πόντοι), Ante Zizic (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Tyler Dorsey (10 πόντοι) ήταν οι πρώτοι σκόρερ της Maccabi (11-17) του Γιάννη Σφαιρόπουλου, που συμπλήρωσε με το χειρότερο δυνατό τρόπο 200 αγώνες στην EuroLeague.

Αυτή ήταν η βαρύτερη εντός έδρας ήττα της Maccabi στην EuroLeague, από την ημέρα που την ανέλαβε ο Έλληνας προπονητής… Παράλληλα, μετά την 6η ήττα στους τελευταίους 7 αγώνες η “ομάδα του λαού” απέχει πια άλλη μία από το μαθηματικό αποκλεισμό από τα playoffs της EuroLeague.

18. Khimki** 3-25 2194-2536

– Εκκρεμούν 3 αγώνες: Zenit – Παναθηναϊκός (6η αγωνιστική, 12/4, 19:00), Maccabi – Khimki (24η αγωνιστική, 6/4, 19:30), CSKA – Παναθηναϊκός (25η αγωνιστική, 14/4, 19:00).

* Οι ομάδες που έχουν εξασφαλίσει μαθηματικά θέση στα playoffs.
** Οι ομάδες που έχουν τεθεί μαθηματικά εκτός playoffs.